Ergonomic consumer product design: Principles, evaluation and application
Ergonomik tüketici ürün tasarımı: İlkeleri, değerlendirme ve uygulama
- Tez No: 561292
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM DEMİRKOL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Ürün ergonomisi, sadece gereksinimlerini yerine getirmek için en iyi ürünü arayan tüketiciler için değil, aynı zamanda satış rakamlarını ve karlarını etkileyen üreticiler için de önemli olan bir faktördür. Tezin amacı doğrudan ve dolaylı olarak ürün ergonomisine etki eden kriterleri tanımlamak/gruplandırmak ve buna göre ergonomik tüketici ürünü tasarım ilkeleri önermektir. Ergonomik Tüketici Ürün Tasarım Prensipleri, birincil ve ikincil ilkeler olan iki başlığa ayrılmıştır. Birincil ilkeler ürün ergonomisini doğrudan etkileyen kriterlerdir. Öte yandan, ikincil ilkeler ürün ergonomisini dolaylı olarak etkileyen kriterlerdir. Ardından, on adımlı ve beş alt adımlı yeni ürün geliştirme süreci modeli, Ergonomik Tüketici Ürün Tasarım İlkeleri göz önüne bulundurularak geliştirilmiştir. Yeni ürün geliştirme süreci modelinin geliştirilmesini takiben, uygulama çalışması yapılmak üzere onbir adet budama makası belirlenmiştir. Bu tez kapsamında, budama makaslarının insan ihtiyaçları tespit edilmiş ve birincil ve ikincil kriterler ile eşleştirilmiştir. Ürünlerin ergonomik koşullarını araştırmak için budama makaslarına basınç testi, vaka çalışması, kesme testleri ve diğer veri toplama yöntemleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ergonomik konsept tasarım fikirleri önerilmiştir. İstatistiksel analizlerden alde edilen sonuçlar, vaka çalışmasında tüketicilerin ürün seçimi konusundaki tutumlarının, ürün kullanım deneyiminden etkilendiğini ortaya koymuştur. Budama makası kullanımında katılımcıların cinsiyetleri ve el büyüklükleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Basınç testlerinde ürün ergonomisini etkileyen öngörülemeyen ergonomik problemler keşfedilmiştir. İnsan ihtiyaçlarında orta ve güçlü korelasyonlar bulunmuştur. Bu sonuçlar, Ergonomik Tüketici Ürünleri Tasarım İlkeleri'nin birbirinden etkilenebileceğini kanıtlamaktadır. Bu tezin literature en önemli katkısı, ergonomik tüketici ürün tasarımı ilkelerinin budama makası tasarım sürecine başarıyla uygulanması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Product ergonomics is not only the essential factor for consumers who are looking for the best product to fulfill their requirements, but also necessary for producers which effects their sales figures and profits. The aim of this thesis is to identify and group the criteria that affect directly and indirectly to the product ergonomics and according to this, to propose Ergonomic Consumer Product Design Principles. Ergonomic Consumer Product Design Principles divided into two headlines which are primary and secondary principles. Primary and secondary principles are the criteria that affect the product ergonomics directly and indirectly, respectively. Then, the New Product Development Process model was developed with considering Ergonomic Consumer Product Design Principles, which includes ten steps and five sub-steps. After modeling the New Product Development Process, eleven pruning shears were selected, and the procedure is applied to investigate them. Throughout this thesis, the human needs of the pruning shears were identified and matched to the primary and secondary criteria. Pressure tests, case study analysis, cutting tests and some other data collecting methods were applied to the pruning shears to investigate ergonomic conditions of the products. According to the results, the ergonomic concept design ideas have been suggested. The results of the statistical analysis show that consumers' behavior can be affected by the product usage experience. The significant differences were found between gender and hand sizes of the participants in pruning shear usage. In pressure tests, unpredictable ergonomic problems were discovered that affects product ergonomics. Moderate and strong correlations were found in the human needs, which proves that Ergonomic Consumer Product Design Principles can be affected by each other. The main contribution of this thesis is implementing the Ergonomic Consumer Product Design Principles into the pruning shears design process successfully.