Effect of trace elements on biogas production: Maize silage
Eser elementlerin biyogaz üretim üzerindeki etkisi: Mısır silajı
  1. Tez No: 561359
  2. Yazar: BEYZA EVRANOS KASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son on yıllık zaman zarfında, dünyada enerji ihtiyacı şiddetli bir şekilde atmaktadır. Türkiye Çin'den sonra doğalgaz ve elektrik ihtiyacı artışı konusunda ikinci sıradaki ülkedir. Türkiye'de bu büyüyen enerji ihtiyacı enerji ithaline bağımlı hale getirmiştir. Bu enerji ithalini azaltmak için alternatif enerji kaynakları geliştirilmelidir. Biyogaz gıda atığı, hayvan atığı ve enerji bitkileri gibi organik maddeler kullanılarak üretilen bir alternatif enerji çeşididir. Türkiye'de biyokütle kapasitesi oldukça yüksektir ve biyogaz alternatif bir enerji kaynağı olarak Türkiye'de ki enerji ihtiyacını karşılamak için büyük bir potansiyele sahiptir. Bu projenin amacı eser elementlerin mısır silajından biyogaz üretimi üzerine etkilerini belirlemektir. Eser element olarak Co, Ni ve Mo seçilmiştir ve reaktörlere farklı dozlarda tek tek ya da birlikte eklenmiştir. Eklenen eser elementlerin etkisini belirlemek için biyogaz hacmi, biyogaz kompozisyonu, biyogaz verimi ve metan verimi ölçülmüştür. Ni ve Co reaktörlere sırasıyla 0.1 mg/L ve 0.5 mg/L miktarlarında eklenmiştir. Reaktörlere eklenen Mo konsantrasyonu ise 0.05 mg/L ve 0.25 mg/L olarak seçilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; eser element eklenmesi (Ni, Co ve Mo) mısır silajının anaerobik çürütülmesinde biyogaz hacmini, biyogaz kompozisyonunu, biyogaz verimini ve metan verimini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the energy requirement in the world has been increasing drastically. Turkey has been the second country in respect of natural gas and electricity requirement growth after China. The growing energy demand has resulted in dependency on energy imports in Turkey. In order to decrease the energy import, alternative energy sources should be developed. Biogas is a type of renewable energy that is generated by using organic matter like food waste, animal waste and energy crops. Biomass capacity is very high in Turkey, and biogas, as an alternative energy source, has a very grand potential to contribute to meet the energy demand in Turkey. The purpose of this experimental work was to analyze the effect of trace elements on biogas generation from maize silage as substrate. Co, Ni and Mo were selected as trace elements, and these elements were added to the reactors separately or in combination at varied doses. The biogas volume, biogas composition, biogas yield and methane yield were monitored in order to investigate the impact of trace element supplementation. Ni and Co were put to the reactors at a rate of 0.1 mg/L and 0.5 mg/L, respectively. The concentration to be added to the reactors for Mo were selected as 0.05 mg/L and 0.25 mg/L. As a result of the experiments, the trace element addition by Ni, Co and Mo increased the biogas volume, biogas composition, biogas yields and methane yields for anaerobic digestion of maize silage.