The effect of recycled concrete aggregate and polymer usage on porous concrete characteristics
  1. Tez No: 561405
  2. Yazar: ŞEVKET ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışması kapsamında poroz betonlarda geri dönüşüm agrega (GDA) ve polimer kullanımının betonların mekanik, durabilite ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 300 kg/m3 çimento dozajına sahip, su çimento oranı 0.35 olan, kireç taşı esaslı iri agrega yerine hacimce %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında geri dönüşüm agrega (GDA) ve çimento yerine ağırlıkça %0, %5, %10 ve %15 oranlarında polimer kullanılarak poroz beton karışımları hazırlanmıştır. Üretilen poroz beton karışımlarının üzerinde basınç ve yarmada çekme dayanımı, toplam boşluk miktarı, su geçirgenlik katsayısı ve donma çözülme deneyleri uygulanmıştır. Deney sonuçları incelendiğinde poroz betonların mekanik özelliklerinin geri dönüşüm agrega (GDA) ikame oranının artışıyla olumsuz olarak etkilendiği belirlenmiştir. Polimer oranının %10 seviyesine kadar olan artışının poroz beton örneklerinin mekanik özellikleri üzerinde olumlu bir etki sağladığı, ancak bu seviyenin üzerinde olumsuz bir etkiye neden olduğu gözlenmiştir. GDA ikame oranının artışıyla poroz betonların toplam boşluk miktarı ve geçirgenlik katsayılarının da yükseldiği belirlenmiştir. Çimento ile yer değiştirilerek kullanılan polimer yüzdesinin artışı ile poroz betonların toplam boşluk miktarlarının ve geçirgenlik katsayılarının azaldığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ise optimum polimer dozajı %10 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of recycled concrete aggregate (RCA) and polymer usage on the mechanical, durability and physical properties of concretes were investigated. For this purpose, styrene butadiene rubber latex was used as a polymer. 300 kg/m3 cement dosage and 0.35 water/cement ratio were chosen for the control specimens. A total of 20 different porous concrete mixes were prepared. In these mixtures 0, 25, 50, 75 and 100 volume percent of 15/25 mm size fraction coarse limestone aggregate was replaced with RCA. Besides 0, 5, 10 and 15% by weight of cement was replaced witg styrene butadiene rubber latex. For mechanical properties compressive strength, splitting tensile strength were examined. For physical properties total void ratio and water permeability, for durability properties freezing-thawing resistance were examined. The results showed that increasing the amount of recycled aggregate decreased mechanical properties. Increasing the amount of polymer also increased the mechanical properties to some degree. Increasing the amount of RCA increase both the total void ratio and permeability of concrete. However, increasing the amount of polymer decreased the total void ratio and permeability of concrete at all levels of usage. At the end of the study optimum polymer dosage were determined as %10.