Toplumsal cinsiyet bağlamında üç kuşak arasında gelenek aktarımı: Samsun örneği
Tradition transfer between three generations in the context of gender: The case of Samsun
- Tez No: 561846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÖLÇER ÖZÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kültürel öğelerin kuşaklar arası aktarımı her ulus için önemli bir gündem oluşturmakta fakat bu aktarım sırasında pek çok engelle karşılaşılmaktadır. Küreselleşme ile birlikte genç kuşaklar yabancı kültürleri kendi kültürlerinden daha iyi tanımakta, hakim olan eğilimleri sorgusuzca kabul etmekte, kendilerine dayatılan ''tüketim'' algısına karşı koyamamaktadırlar. Bu durum yaşlı ve orta kuşak tarafından sert bir dille eleştirilmekte ve ortaya çıkan kuşak çatışması müşterek noktaları yok etmektedir. Kuşaklar arası kültürel aktarımın zayıflamasının temel unsurunun genç kuşak olduğu varsayılmakta, gençlerin kültürel değerlerine karşı giderek yabancılaştıkları düşünülmektedir. Fakat orta ve yaşlı kuşağın yaşadıkları hayat merkeze konularak; medya, pazarlama, marka ve şirketler, değerler, alışkanlıklar, teknoloji, küreselleşme gibi gündelik hayatı şekillendiren pek çok parametre göz önüne alındığında değişimin tek bir kaynağa bağlanamayacağı görülmektedir. Bu ve benzeri değişkenler çerçevesinde üç kuşak kadının hayatları, düşünceleri, değerleri, alışkanlıkları ve bu alanlardaki değişimlerin karşılaştırmalı analizleri bu çalışmada ele alınmaktadır
Özet (Çeviri)
The transfer of intangible cultural heritage from generation to generation become an importantissue, however, duringthis transfer, there are some obstacles. Along with the globalization, young generations know foreign cultures better than their own culture, accept the dominated tendencies without question ingand can't resist the consumption sense that is imposed to them. This situation is critised by old and middle aged people strongly and the conflict between generations demolishes the commonpoints. It is assumed that the cultural transfer among the generations is getting weak because of the young generation sand it is thought that they are getting alienated to the cultural values. By putting the life that old and middle aged people live in the center, if o lot of parameters like media, marketing, brands, companies, values, habits, technology and globalization which are shaping the daily life are took into account, it can be seen that the change isn't depend on only one source. Within the frame of these variable, three women's life, thoughts, values, habits that are belong to different generations and the comprative analysis of the changing in this field are handled in this study