Arazi toplulaştırma projelerinin kırsal teknik altyapı projeleriyle birlikte uygulanmasının teknik ve ekonomik yönden incelenmesi
Technical and economic investigation of the application of land communication projects with rural technical infrastructure projects
  1. Tez No: 561915
  2. Yazar: KAYAHAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'de yüksek nüfus artışı ve tarımsal arazilerin miras yoluyla paylaşımı sonucunda tarımsal alanlarda sürekli bölünmeler yaşanmakta ve buna bağlı olarak birim alandan elde edilen tarımsal gelir azalmaktadır. Tarımsal alanlarda uygulanan arazi toplulaştırma projelerinin temel amaçları arasında; tarımsal üretimde modern tekniklerin uygulanması, tarım arazilerinin sulama ve ulaşım ağının inşası, zirai mücadelenin kolaylaşması, tarla sahipleri arasındaki sorunların çözülmesi, kadastronun yenilenmesi ve tarımsal kullanıma uygun geometride parseller planlamak yer almaktadır. Arazi toplulaştırma projeleri, yüksek yatırım maliyeti gerektiren sulama, kurutma ve tarla içi geliştirme hizmetlerinin kamulaştırma maliyeti gerektirmeksizin sahaya uygulanmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada arazi toplulaştırma projeleriyle sulama sistemi projelerinin sahaya aynı anda uygulanmasının teknik ve ekonomik açıdan faydaları; Tokat Merkez Köyler Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi ve Güzelce Barajı Sulama Sistemi Projesi kapsamında Tokat Merkez ilçeye bağlı Güzelce, Kervansaray ve Yatmış köylerinde incelenmiştir. Toplulaştırma Projesi öncesi ve sonrası işletme başına düşen parsel sayıları, ortalama parsel büyüklükleri, parsel geometrileri karşılaştırılarak sulama projesiyle birlikte sahaya uygulanan toplulaştırma projesinin amacına uygunluğu irdelenmiştir. İncelenen projeler kapsamındaki Güzelce köyünde toplulaştırma oranı % 31, Kervansaray köyünde %33 ve Yatmış köyünde %29 olarak belirlenmiştir. Arazi toplulaştırma ve sulama projesinin sahaya aynı anda uygulanmasının blok planına etkileri üç köyde örneklerle açıklanmıştır. Sulama projelerinde yapılacak kamulaştırmalar düşünüldüğünde arazi toplulaştırma ve sulama projelerinin birlikte uygulanmasıyla kırsal teknik altyapı projelerinin uygulanması için gerekli olan kamulaştırma maliyetinin ortadan kaldırıldığı görülmüştür. Çalışma alanında sulama hatları için kamulaştırma yapılmış olsaydı; üç köyde toplam yaklaşık 467000 m²'lik alanın kamulaştırılması gerekecek ve bu alan için gelir yöntemine göre yapılan hesaba göre yaklaşık 3334700 lira kaynağa ihtiyaç duyulacaktı. Bu tez kapsamında sulama ve diğer kırsal teknik altyapı uygulamalarının, toplulaştırma projesi ile aynı anda sahaya uygulanmasının önemi hem ekonomik hem de diğer teknik avantajları yönüyle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of population growth and the sharing of agricultural areas through heritage in Turkey, divisions in agricultural areas is observed. Accordingly, the agricultural income from the unit area is decreasing. The main objectives of the land consolidation projects implemented in agricultural areas are; application of modern techniques in agricultural production, construction of irrigation and transportation network of agricultural land, facilitating of agricultural struggle, solving problems among field owners, renewal of cadastre, planning of smoother parcels and ensuring fuel saving. Land consolidation projects ensure that irrigation, drying and on-farm development services, which require high investment costs, are applied to the site without requiring expropriation costs. In this study, the technical and economic benefits of the application of irrigation system projects to the site at the same time with the land ablation projects; Within the scope of Land Consolidation and In-Field Development Services Project of Tokat Central Villages and Güzelce Dam Irrigation System Project, it was investigated in Güzelce, Kervansaray and Yatmış villages of Tokat Merkez district. Before and after the consolidation project, the number of parcels per plant, average parcel sizes, parcel geometries were compared and the suitability of the consolidation project was examined. Within the project, the consolidation rate in Güzelce village was 31%, in Kervansaray village was 33% and in Yatmış village was 29%. The positive effects of implementing at the same time of the land consolidation and irrigation project on the block plan are explained with examples in three villages. It has been seen that when land consolidation and irrigation projects are implemented together, the expropriation cost required for the implementation of rural technical infrastructure projects has been eliminated. If the irrigation lines had been expropriated, a total area of approximately 467000 m² in three villages would have to be expropriated and according to the income appraisal method, approximately 3334700 TL would be needed. The importance of applying the irrigation and consolidation projects to the field at the same time was demonstrated by examining the positive effects of the application of irrigation and consolidation to the field on the block plan with examples.