Türkiye'de bulunan bazı nehir örneklerinde sülfonamid ve sülfonamid direnç genlerinin belirlenmesi
Determination of sulfonamide and sulfonamide resistance genes in some rivers of Turkey
- Tez No: 561976
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de bulunan bazı nehirlerin (Yeşilırmak, Dicle, Seyhan ve Murat) sedimentlerinde sülfonamidlerin (sülfamerazin, sülfapiridin, sülfaklorpridazin, sülfametoksipiridazin, sülfadiazin, sülfametazin) ve direnç genlerinin (sul I, sul II ve sul III) varlığı araştırıldı. Antibiyotik analizi HPLC kullanılarak yapıldı. Antibiyotik direnç genleri Real Time PCR kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, tüm antibiyotik seviyelerinin tüm nehir sediment örneklerinde düşük olduğunu göstermiştir. Antibiyotikler için bu değerler sırasıyla; sülfaklorpridazin < 3,8 µg/kg, sülfamerazin < 5,06 µg/kg, sülfapiridin < 6 ug/kg, sülfadiazin < 6,06 µg/kg, sülfametazin < 7 µg/kg ve sülfametoksipiridazin < 7,1 µg/kg olarak belirlenmiştir. Gen ekspresyonu analizleri, sülfonamide dirençli genlerin (sul I, sul II ve sul III) Yeşilırmak Nehri'nden alınan numunede maksimum ekspresyon gösterdiğini, bu genler için en düşük ekspresyonların Dicle Nehri'nde gözlendiğini ortaya koydu. sul I ve sul III, sul II ile karşılaştırıldığında tüm nehir örneklerinde daha yüksek ekspresyon seviyelerine sahipti. Bu çalışma, sadece sülfonamid grubu antibiyotiklerin değil, aynı zamanda Türkiye'de yer alan bazı nehirlerdeki antibiyotik olmayan diğer ilaçların veya kimyasalların da bakterilerde antibiyotik direncinin yayılmasında etkili olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of sulfonamides (sulfamerazine, sulfapyridine, sulfachloropyridazine, sulfamethoxypyridazine, sulfadiazine and sulfamethazine) and sulfonamides resistance genes (sul I, sul II and sul III) in some rivers of Turkey (Yeşilırmak, Dicle, Seyhan and Murat) was investigated. The antibiotic analyzes were performed using HPLC. Antibiotic resistance genes were analyzed using Real Time PCR. The experiment demonstrated that levels of these antibiotics were low in samples of all the rivers. These values assayed for antibiotics were sulfachloropyridazine