Balıkesir/Antandros Antik Kenti kazısında bulunan insan iskeletlerinin moleküler analizleri
Molecular analyses of human skeletons found in Balıkesir/Antandros Ancient City excavation
- Tez No: 562031
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Arkeoloji, Genetik, Anthropology, Archeology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antik DNA araştırmaları son yıllardaki evrimsel biyoloji çalışmaların temelini oluşturmaktadır. Türkiye'de yaşamış antik toplulukların kökenlerine dair yapılan tarihsel ve arkeolojik araştırmaları destekleyici nitelikteki antik DNA çalışmalarına olan ilgi özellikle son beş yıl içerisinde oldukça artmıştır. Bu tez çalışmasında, Balıkesir/Antandros Antik Kenti nekropolünden çıkarılan altı farklı bireye ait dişten aDNA izolasyonu yapıldı. Mitokondriyal DNA'nın d-loop bölgesinin HV1, HV2 ve HV3 bölgeleri 32 primer çifti kullanılarak“Touchdown”PCR yöntemi ile çoğaltıldı. Çoğaltılan bölgeler Sanger yöntemi ile dizilendi ve altı bireyin haplogrupları biyoinformatik araçlar kullanılarak tespit edildi. Bu çalışma, Türkiye genelinde devam eden antik DNA çalışmalarına katkı sağlayacaktır. Disiplinler arası bir çalışma olması sayesinde bölgede devam eden arkeolojik araştırmaları moleküler verilerle destekleyecek ve bu alanda yapılacak yeni çalışmalara zemin oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, studies focused on ancient DNA (aDNA) has become crucial in the field of evolutionary biology. Particularly, the interest in aDNA studies that shed light on the history of the ancient human population in Turkey has been drastically increased in the last five years. In this study, tooth samples were taken from the necropolis of Balıkesir/Antandros ancient city and aDNA isolation was performed for 6 different ancient humans. Touchdown PCR was performed for hypervariable regions, HV1, HV2 and HV3 of mitochondrial DNA using 32 primer pairs and Sanger sequencing was performed. The haplogroups were identified by using bioinformatic tools. The findings of this study will contribute to the ongoing aDNA research in Turkey and were compared with haplogroups of two modern-day individuals. Moreover, due to its multidisciplinary aspect, the findings will also support the long-standing archaeological research in the area by providing molecular data and will be a great starting point for further studies.