Bazı pamuk melezlerinin (Gossypium hirsutum L. x Gossypium hirsutum L.) verim ve lif kalite özelliklerine ilişkin heterotik etkiler ve korelasyon katsayılarının saptanması üzerine bir araştırma
Heterotic effects and correlations for fiber quality properties and seed cotton yield on some cotton hybrids
- Tez No: 562237
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Gossypium hirsutum L. türüne ait farklı pamuk çeşitlerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiş olan F1 döl kuşağında, bazı verim ve lif kalite özelliklerine ilişkin heterotik etkileri irdelemek ve korelasyon katsayılarını saptamak amacıyla, 2012 yılında Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü deneme arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Flash, Sicala 33, Flora ve Deltapine 50 çeşitleri, bu çeşitlerin F1 döl kuşağı ve bölge standart pamuk çeşidi SG 125 çalışmanın genetik materyalini oluşturmuştur. İncelenen özelliklerde heterosis, heterobeltiosis, ekonomik heterosis değerleri saptanmış ve bu özellikler arasındaki korelasyon katsayıları ve önem seviyeleri belirlenmiştir. İncelenen melez genotiplerden en yüksek ve önemli miktarda heterosis oranı koza sayısı (% 37), erkencilik oranı (% 38) için Flash x Sicala 33 melez kombinasyonunda; koza ağırlığı (% 30), koza kütlü pamuk ağırlığı (% 30) ve 100 tohum ağırlığı (% 19) için Flash x Flora melez kombinasyonunda, çırçır randımanı (% 8) için Flash x DP 50 melez kombinasyonunda bulunmuştur. Korelasyon analizi sonucunda, kütlü verimi ile tek bitki kütlü verimi ve lif inceliği arasında önemli ve olumlu; meyve dalı sayısı, üniformite indeksi, incelik (mic.) ve olgunluk oranı arasında olumsuz ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This sudy was made in F1 generation obtained by crossing different upland cotton genotypes to assess the extent of heterosis and determine the correlations for seed cotton yield and its related attributes traits at Doğu Akdeniz Agricultural Research Institute in 2012. Flash, Sicala 33, Flora and Deltapine 50 cultivars, their F1 generation and the standard check of SG-125 were evaluated in a randomized block design, replicated thrice. Heterotic effects of F1 crosses and the correlations of all characters studied were computed. The highest heterotic effect were recorded in the hybrid Flash x Sicala 33 for number of open bolls per plant ( 37 %), earliness ratio ( 38%); in the hybrid of Flash x Flora for boll weight (30 %), seedcotton weight per boll (30 %) and 100 seed weight (19 %) and in the hybrid of Flash x DP 50 for ginning turnout (8 %). Significant positive correlations (r) on seedcotton yield were observed for seedcotton yield per plant, and fiber fineness. Significant and negative association between number of fruiting branches per plant, lint uniformity, fiber fineness and maturity ratio.