Araştırma ve öğrenci laboratuvarlarında fungal ve bakteriyel mikroorganizmalarının yükünün belirlenmesi
Determination of the load of fungal and bacterial microorganisms in research and student laboratories
  1. Tez No: 562821
  2. Yazar: OZAN ÖZKESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bulunan 20 adet araştırma ve öğrenci laboratuvarının hava kökenli fungal ve bakteriyel mikroorganizma yükü, TSA ve PDA besi yerleri kullanılarak petri kabı açma yöntemiyle araştırılmıştır. Laboratuvarların kuzeyde veya güneyde oluşunun, iş yoğunluğunun fazla veya az oluşunun, öğrenci veya araştırma laboratuvarları olup olmamasının kontaminasyona etkisi incelenmiştir. Sonuçta, laboratuvarların %30'unun yani 6'sının fungus ve bakterilerle bulaşık olduğu saptanmıştır. Farklı laboratuvarlarda Candida mayası, Alternaria sp., Acremonium sp., Cladosporium sp., Nigrospora sp., Penicillium sp. cinslerinin, Aspergillus Niger türünün ve steril Basidiomycetes'lerin varlığı saptanmıştır. Hijyenin sağlanmadığı tüm laboratuvarlar (öğrenci veya araştırma laboratuvarı), ister kuzeyde ister güneyde yer alsın her dönemde hava kökenli mikroorganizmalarla bulaşabileceği bu çalışmayla gösterilmiştir. Üniversitemizde yapılan araştırmaların veya analizlerin güvenliği açısından laboratuvarlardaki iş hijyeninin önemi bir kez daha bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, airborne fungal and bacterial microorganism load of 20 research and student laboratories in Çukurova University Faculty of Agriculture were investigated by using petri dish opening method using TSA and PDA media. The effect of the presence of laboratories in the north or south, whether the workload is more or less, whether they are student or research laboratories, has been investigated. As a result, it was found that 30% of the laboratory, i.e. 6, were contaminated with fungi and bacteria. Candida yeast, Alternaria sp., Acremonium sp., Aspergillus niger, Cladosporium sp., Nigrospora sp., Penicillium sp. genera and sterile Basidiomycetes. It was shown in this study that all laboratories (student or research laboratory), where hygiene is not provided, can be transmitted by airborne microorganisms in any period, whether in the north or south. The importance of occupational hygiene in laboratories in terms of the safety of the researches or analyzes conducted at our university was once again demonstrated by this study.