Türkiye'de kamuoyu oluşturulmasında sosyal medyanın kullanımı; Gezi Parkı olayları örneği
Created in public opinion in Turkey use of social media: Gezi Park events
- Tez No: 562975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarih öncesi dönemden başlayarak günümüze kadar insanlar iletişim kurma ihtiyacı duymuşlardır. Bu ihtiyaçlar çeşitli iletişim araçları kullanılarak karşılanmıştır. İnternet ortaya çıkan kadar geleneksel medya araçları oralardan adlandırılabilecek gazete, radyo ve televizyon birer kitle iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Bu araçlar yardımıyla kamuoyu oluşturulmuştur. İnternetle beraber geleneksel medyaya ek olarak yeni medya olarak da adlandırılan sosyal medya hayatımıza girmiştir. Sosyal medyayla birlikte geleneksel medyanın kamuoyu oluşturma görevinin büyük çoğunluğunu sosyal medya araçları üstlenmiştir. Özellikle toplumsal olaylarda sosyal medyanın kamuoyu oluşturma gücü yadsınamaz hale gelmiştir. Çalışmada toplumsal olaylarda sosyal medyanın etkisi, kamuoyu oluşturma gücünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Alt amaç ise; Facebook ve Twitter kullanıcısı olan ve 2013 yılında Türkiye'de yaşanan Gezi Parkı olaylarına katılanların düşünceleri üzerinden Gezi Parkı olaylarında dolayısıyla toplumsal olaylarda etkisinin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla; Gezi Parkı olaylarına birebir katılan 754 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada sosyo-demografik bilgi formu, bilgisayar, internet ve sosyal medya kullanım formu ve toplumsal olaylarda sosyal medyanın etkisini ölçmeye yönelik ölçek kullanılmıştır. Ölçek ifadeleri 1- Katılmıyorum, 2-Bir ölçüde katılıyorum ve 3-Katılıyorum şekline kodlanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS 24 İstatistiki analiz programıyla analiz edilmiştir. Analiz sırasında frekans, ortalama, geçerlilik ve güvenilirlik testi, normallik testi kullanılmıştır. Bağımsız T Testi ve Tek Yönlü ANOVA Testi. Korelasyon ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonunda; katılımcıların toplumsal olaylarda sosyal medyanın etkisine yönelik algılarında cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılık görülmezken eğitim durumuna göre farklılık olduğu belirlenmiştir. Sosyal medya kullanımı ile toplumsal olaylarda sosyal medya etkisi algısı arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Sosyal medyanın Gezi Parkı olayları sırasında dolayısıyla toplumsal olaylarda etkili olduğu ancak bu etkinin %1 düzeyinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starting from prehistoric times to day-to-day, people needed to communicate. These needs have been met through various means of communication. As much as the emergence of the Internet, newspapers, radio and television, which can be called traditional media tools, have been used as mass media. The public was created with the help of these tools. In addition to the traditional media with the Internet, social media, also called new media, has entered our lives. The social media, along with the social media, have undertaken the vast majority of the public media's duty to create public opinion. Especially in social events, the power of social media to create public opinion has become undeniable. The aim of the study was to reveal the influence of social media and the power to create public opinion in social events. The sub-goal is; Facebook and Twitter users, which in 2013 out of ideas and participants in Gezi Park events in Turkey Gezi Park event is to demonstrate the impact due to social events. For this purpose; 754 people participating in the trip park events were included in the study. In the research, socio-demographic information form, computer, internet and social media usage form and social media effect scale were used in social events. Scale expressions 1- I do not participate, 2-I agree in one dimension, and 3-I participate in a coding scheme. The collected data were analyzed using the IBM SPSS 24 statistical analysis program. Frequency, mean, validity and reliability test, normality test were used during the analysis. Independent T Test and One Way ANOVA Test. Correlation and Regression analyzes were performed. At the end of the study; it was determined that the participants' perceptions of the effects of social media on social events differed according to their educational status when there was no significant difference according to gender and age. It has been determined that there is a significant relationship between social media use and social media influence perception in social events. It has been determined that social media is influential in social events during the Trip Park events, but this effect is at 1% level.