İmam Süyûtî'nin el- İklîl fî İstinbâti't-Tenzîl eserinin Ahkâmü'l Kur'ân açısından değerlendirilmesi
Evaluation of İmam al-Suyuti's 'al-Iklîl fî İstinbât al-Tanzîl' in terms of 'Ahkâm al-Qur'an'
- Tez No: 563528
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİL ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmamız h. 849-911 yıllarında Mısır'da yaşamış olan Celâleddîn es-Süyûtî'nin hayatı, eserleri ve Kur'ân'daki ahkâm âyetlerinin incelendiği el-İklîl fî İstinbâti't- Tenzîl adlı eserini konu edinmektedir. Çalışma, bir giriş ile üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmamızın konusu, önemi ve araştırmamızın yöntemi belirtilmektedir. Birinci bölümde Celâleddîn es-Süyûtî'nin hayatı, yaşadığı dönem, üstlendiği görevler, hocaları, talebeleri ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde Ahkâmü'l Kur'ân ilmiyle ilgili genel bir bilgi verilerek Ahkâmü'l Kur'ân eserlerinden bazı örnekler incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Süyûtî'nin el-İklîl fi İstinbâti't-Tenzîl adlı eserinin Ahkâmü'l Kur'ân açısından yöntemi incelenmektedir. Süyûtî'nin ahkâm âyetlerine yaklaşımını, metodunu ve bu alandaki düşüncelerini yansıtacak konuların seçimine özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the life and works of Jalaluddin al-Suyuti who lived in Egypt between 849-911, and it is about especially one of his books named“al-Iklil fi istinbat al-tanzeel”which examines the verses of the Qur'an. The study consists of three sections with an introduction. In the introduction, the subject of research, its importance and the method of the research are mentioned. In the first chapter, information about the life of Jalaluddin al-Suyuti, the period he lived, the tasks he undertook, his teachers, his students and his works are given. In the second chapter, general information about Ahkamu'l Qur'an is given and some examples are examined. In the third chapter, the method of al-Suyuti's al-Iklil fi istinbat al-tanzeel according to Ahkamu'l Qur'an is examined. In this section, al-Suyuti's approach to the“ahkam”verses, his method and his thoughts about the topic taken into consideration.