Kültürel diplomasi: Pakistan örneği
Cultural diplomacy: a case study of Pakistan
  1. Tez No: 563710
  2. Yazar: KHOLA YOUNAS ANSARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırma, Pakistan tarafından Türkiye'de uygulanan farklı kültürel diplomasi biçimlerini incelemektedir. Küreselleşme ve teknolojik ilerleme ile birlikte yeni bir diplomasi kavramı, yani kamu diplomasisi ortaya çıkmıştır ve kültürel diplomasi bunun önemli bir parçasıdır. Kültür, halktan halka ilişkileri güçlendirmek ve arkadaş edinmek için yumuşak bir güç olarak kullanılmaktadır. Pakistan ve Türkiye, Pakistan'ın kuruluşundan bu yana kardeşçe ilişkilerin tadını çıkarmaktadır ve bu çalışma, ilişkilerini daha da güçlendirmek ve daha olumlu bir imaj oluşturmak için Pakistan'ın Türkiye'de farklı kültürel diplomasi biçimlerinde neler yaptığını incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler, Pakistan'daki kültürel diplomasinin devlet ve devlet dışı aktörleri ile görüşülerek ve Pakistan Büyükelçiliği'nin 2012 - 2018 döneminde resmi bloğunda sunduğu içeriğin incelenmesiyle toplanmıştır. Araştırma Pakistan'ın bu konuda bazı çalışmalar yaptığını ancak bunun yeterli olmadığını ve daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarmıştır. Demokratik istikrarın olmaması, kültürel diplomasiye uygun işleyen organların eksikliği, kültürel diplomasi ile ilgilenilmemesi ve sınırlı mali kaynaklar ana engellerdir. Bazı ciddi ve zamanında adımlar atarak Pakistan sadece kendisinin daha olumlu bir imajını değil, aynı zamanda dostlar ve turistler de kazanabilir.
Özet (Çeviri)
This research studies the different forms of cultural diplomacy practiced by Pakistan in Turkey. With globalization and technological advancement, a new concept of diplomay i.e. public diplomacy has emerged and cultural diplomacy is an important part of it. Culture is being used as a soft power to strengthen public to public relations and make friends. Pakistan and Turkey have been enjoying brotherly relations since the establishment of Pakistan and this study aims at studying what Pakistan in doing in different form of cultural diplomacy in Turkey to further strengthen the relations and build a more positive image. The data is gathered through interviewing state and non-state actors of Pakistan's cultural diplomacy in Turkey and through analyzing the content provided by the Pembassy of Pakistan on its official blog during the time period 2012 to 2018. The study found out the Pakistan was doing some work in this regard however, that was not sufficient and there was need to be done a lot more. Lack of democrartic statbility, proper functioning bodies, interest in cultural diplomacy and limited financial resources were the main hindrances. By taking some serious and timely measuremnets Pakistan could portray not only a more positive image of itself but also gain friends and tourists.