Nif dağı kazısında bulunan siyah firnisli seramikler ile batı yamacı seramikleri
Black glazed ware and west slope ware from Nif daği excavations
- Tez No: 563721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Nif Dağı, Antik dönemde Smyrna (İzmir) Körfezi'nin doğusunda, İonia ve Lydia Bölgeleri'nin sınırları içinde, günümüzde ise İzmir İli, Torbalı, Buca, Kemalpaşa ve Bornova İlçeleri'nin ortak sınırında yer almaktadır. Batı Anadolu ile İç Batı Anadolu arasında, önemli bir geçiş güzergâhında bulunan Nif Dağı oldukça stratejik bir noktada yer almakta olup konumu nedeniyle her iki bölgenin de kültürel özelliklerini içinde barındırmaktadır. Ancak önemli bir coğrafi konuma sahip olmasına rağmen, Nif Dağı, gerek antik çağ gezginleri, gerekse modern araştırmacılar tarafından çok fazla araştırılmamış ve belgelenmemiştir. Burada 2006 yılından itibaren Prof. Dr. Elif Tül Tulunay başkanlığında bilimsel arkeolojik kazı ve araştırmalar yürütülmektedir. Nif Dağı Araştırma ve Kazı Projesi kapsamında kazısı yapılan alanlardan Karamattepe Yerleşmesi/Nekropolisi ile Ballıcaoluk Yerleşmesi' nde ele geçen Klasik ve Hellenistik Dönemi'ne ait siyah firnislı seramik buluntuları bu tezin konusunu oluşturmaktadır. MÖ 5. yüzyılın ilk yarısı ile MÖ 3.yüzyılın son yarısına tarihlendirilen bu örnekler tipolojik özelliklerine göre sınıflandırılarak, Batı Anadolu, Adalar ile İç Batı Anadolu'daki yerleşim merkezlerine ait çağdaş seramik buluntuları ile karşılaştırılacak ve göreli kronolojiye dayanarak tarihlendirilmeleri yapılacaktır. Değerlendirmeye alınan seramik grupları Nif Dağı'nın siyah firnislı seramik kültürünün MÖ 5. yüzyılın ilk yarısından itibaren başladığını göstermektedir. Çalışılan malzeme ile bölgede, bu dönemi temsil eden seramiğin yayılım alanının, kıyı şeridinin dışında dağlık bir yerleşme olan Nif Dağı'na kadar uzandığı saptanmıştır. Ayrıca Nif Dağı'nda saptanan söz konusu döneme ait seramik buluntularının bir bölümü Atina Agorası buluntuları ile aynı özellikleri göstermektedir. Tespit edilen bir diğer grup ise hamur ve firnis özellikleriyle bu ithal örneklerden ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nif Mountain is located on the border of Ionia and Lydia Regions in the east of the Smyrna (Gulf) Gulf in antiquity and today it is located on the common border of Izmir Province, Torbalı, Buca, Kemalpaşa and Bornova Provinces. Nif Mountain, located on an important transition route between Western Anatolia and Inner West Anatolia, is located at a very strategic point and because of its location it has cultural characteristics of both regions. However, even though it has an important geographical position, Nif Mountain has not been investigated and documented much by both ancient travelers and modern researchers. Since 2006, Scientific archaeological excavations and researches are carried out under the presidency of Prof. Dr. Elif Tül Tulunay. The subject of this thesis is the black-lined pottery finds from the excavated areas of the Nif Mountain Research and Excavation Project belonging to the Archaic, Classical and Hellenistic Periods unearthed at Karamattepe settlement and Ballıcaoluk fortress. B.C. With the first half of the 5th century BC These samples, dated to the last half of the 3rd century BC, will be classified according to their typological characteristics and will be compared with the contemporary pottery finds from settlements in the western Anatolia, the islands and the Inner West Anatolia and will be dated based on relative chronology. The ceramics groups that were taken into consideration were Nif Mountain's black-lacquered pottery cultures. Shows that it started from the first half of the 5th century AD. It has been determined that the area of spread of ceramic representing this period extends to the mountain Nif, which is a mountainous settlement outside the coastal lane. In addition, some of the pottery finds from the revolutions of the Nif Mountain show the same characteristics as those found in the Athens Agora. Another group identified is the dough, which is distinguished from the imported samples by the lining properties.