Türkiye'de inovasyonun genç işsizlik üzerindeki etkisi,1995-2017
The impact of innovation on the unemployment youth in Turkey, 1995-2017
  1. Tez No: 563855
  2. Yazar: MERYEM GÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KANBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 1995-2017 yılları arasında inovasyonun genç işsizlik üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmada bağımlı değişken 15-24 yaş arası işsizlik oranı iken bağımsız değişkenler; patent-marka-faydalı model sayılarının toplamı, Ar-Ge yatırımlarının GSYİH 'ya oranı, teknolojiye dayalı ithalatın toplam ithalata oranı ile teknolojiye dayalı ihracatın toplam ihracata oranı olarak 4 değişken alınmıştır. Çalışma dört ayrı bölüme ayrılarak işsizlik ile inovasyon kavramları, türleri ve ekonomik-sosyal boyutları bilhassa her iki olgunun etkileşimi incelemiştir. Aradaki ilişkinin tespitine yönelik Grangernedensellik analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre işsizlik verisi bağımlı değişken ve diğer değişkenler bağımsız değişkenler olduğunda Ar-Ge yatırımları, teknolojiye dayalı ithalat değişkenlerinden işsizlik değişkenine doğru nedensellik ilişkisinin mevcut olduğu görülmüştür. Ancak teknolojiye dayalı ihracatın işsizliğe bir etkisi bulunmamakla birlikte uzun dönemde sadece teknolojiye dayalı ithalattan etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of innovation on theunemployedyouth in Turkey in theperiodbetween 1995 and 2017.Thedependentvariable in thestudy is theunemployment rate between 15-24 years of age; fourvariablesaretaken as sum of patent-brand-petty patent, ratio of R & D investmentsto GDP, ratio of technology-basedimportsto total importsandratio of technology-basedexportsto total exports. Thestudy is dividedintofourseparatechapters, examiningtheconcepts of unemploymentandinnovation as wellastypes of unemploymentandinnovationandeconomic-socialdimensions, especiallytheinteraction of bothcases.TheGrangercausalityanalysiswasconductedtodeterminethecorrelationamongvariables.Accordingtotheresults of thestudy, whentheunemployment data aredependentuponvariablesandothervariablesareindependent;Itcan be saidthatthere is a one-waycausalityrelationshipbetweenthevariables of R & D investments, technologybasedimports, unemploymentvariable.However, althoughtechnology-basedexports hadnoeffect on unemployment, it wasdeterminedthattheywereonlyaffectedbytechnology-basedimports in thelongterm.