Tarihi ve kültürel miraslardaki aşınma: Aksaray Çanlı kilise örneği
Abrasion in historical and cultural heritages: sample of the Aksaray Canli church's
  1. Tez No: 564217
  2. Yazar: ÖMER BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Tarih, Geodesy and Photogrammetry, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Zengin tarihsel bir dokuya sahip olan ülkemizde, bu topraklarda yaşayan atalarımız tarafından bırakılmış çok sayıda tarihi ve kültürel eser bulunmaktadır. Roma, Doğu Roma (Bizans) ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğuna uzun yıllar başkentlik yapan İstanbul'da, başta saraylar ve camiler olmak üzere çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen ve ayakta kalan tarihi eserlerin, gelecek nesillere taşınabilmesi için, bu eserlerin bakımları ve onarımları ve bu kapsamında deformasyon ölçmeleri önem arz etmektedir. Bu çalışmada; Aksaray'ın Akhisar Köyü sınırları içerisinde yer alan Çanlı Kilise'deki aşınmaların tespiti ve sebepleri araştırıldı. Yersel fotogrametrik yöntemle Çanlı Kilise'nin üç cephesinin üç farklı zamanda (2006, 2010 ve 2016) yapılan ölçmeler sonucunda üç boyutlu modelleri ve yüzey çizimleri elde edildi. Aynı ölçekteki bu çizimler çakıştırılarak Çanlı Kilisenin yüzeylerinde meydana gelen aşınmalar araştırıldı. Çanlı Kilisenin Kuzey yüzeyinde %7, Batı yüzeyinde %2 ve Güney yüzeyinde ise %11 aşınma tespit edilmiştir. Ölçülerin yapıldığı dönem içindeki meteorolojik veriler incelenerek bu aşınmaların sebepleri araştırılmış ve fırtınanın aşınmaya etkisinin daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, which has a rich historical texture, there are many historical and cultural monuments left by our ancestors living in these lands. Rome, Eastern Rome (Byzantine) and finally the capital city of the Ottoman Empire for many years, there are many historical monuments, especially palaces and glass. The maintenance and repair of these artifacts and the measurement of deformation within the artifacts are of great importance in order that historical artifacts from the past to the present can survive to future generations. In this study; The findings and causes of the erosions in Çanlı Church located in the Akhisar Village of Aksaray were investigated. Three-dimensional models and surface drawings of the three cephalopods of the Çanlı Church were obtained at three different times (2006, 2010 and 2016) with a terrestrial photogrammetric method. These drawings on the same scale were superimposed and erosion occurred on the surfaces of Çanlı Kilise. On the north surface %7 , on the West surface %2 and on the South surface of Çanlı Kilise %11 abrasion was detected. By examining the meteorological data in the period during which the measurements were made, the causes of these erosions were investigated and the effect of the storm on erosion was reached.