Osmanlı arşiv belgelerine göre 1800-1850 yılları arasında Osmanlı Toskana ilişkileri
The Ottoman-Tuscany relati̇ons between 1800-1850 accordi̇ng to Ottoman archi̇val document
  1. Tez No: 564638
  2. Yazar: İSMAİL CERGİBOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Osmanlı-Toskana İlişkileri, XVI. yüzyıl ortalarında başlamış ve XIX. yüzyıl sonuna kadar siyasî, iktisadî, sosyal ve kültürel alanlarda ilişkileri devam etmiştir. Doğu-batı ticaretinde aracılık rolünü üstlenen ve ticaret yollarını elinde bulunduran Osmanlı Devleti arasındaki dostane ilişkiler zaman zaman yerini savaşlara bırakmış olsada ticari ilişkiler devam etmiştir. Osmanlı-Toskana arasındaki ilişkiler taht değişikliği veya savaşlar sonrasında imzalanan ahidnâmelerle düzenlemiştir. Çalışmamızın konusu Osmanlı Arşiv Belgelerine Göre 1800-1850 Yılları Arasında Osmanlı Toskana ilişkileri 99/1 Numaralı Düvel-i Ecnebiye defterinin bir kısmını oluşturmaktadır. Düvel-i Ecnebiye defterinin içerdiği hükümlerin özetleri ve transkripsiyonları verilmektedir.XIX. yüzyıl Osmanlı Devleti'nin genel durumu ve Sultan II. Mahmut döneminde Osmanlı Devleti'nde gerçekleştirilen ıslahat çalışmaları ve bu dönemde devlet içersinde aksayan kurumları ortadan kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır.Sultan II. Mahmut'un Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa tarafından çıkartılan isyan hareketi bu dönemde önemli rol oynamıştır. Sultan II. Mahmut döneminde, Toskana maslahat güzarları tarafından Osmanlı Devleti'ne gönderilen mektuplarla Osmanlı Devleti ile ilişkilerin sağlamlaştırılması ve Toskana hükümetinin Akdeniz'deki çıkarları korunmaya çalışılmıştır. Yapılan bu çalışma 1800-1850 yılları arasındaki Osmanlı-Toskana ilişkileri ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ottoman-Tuscany Relations, XVI. century and XIX. until the end of the century political, economic, social and cultural relations continued. Despite the fact that the friendly relations between the Ottoman Empire and Tuscany which had an intermediary role in the East-West trade, were replaced by wars but trade relations continued. The relations between the Ottoman and Tuscany were organized by the Ahidnames which were signed after yhe throne or wars. According to Ottoman Archives Documents, Ottoman Tuscany relations as a part of the 1800-1850 period constitute a part of the 99/1 issue of Düvel-i Ecnebiye. Summaries and transcriptions of the provions contained in the Düvel-i Ecnebiye book are given. XIX. century, the general situation of the Ottoman Empire and Sultan II. Mahmut. During the reign of Mahmut in the state of Ottoman Empire, the different kinds studies were carried out in order to take away the disruptive institutions within the state. Sultan II. Mahmut the rebellion movement by the Governor of Egypt Mehmet Ali Pasha played an in important role in this period. İn the period of Mahmut, by the letters which has sent to the Ottoman State by the tusks of Tuscany, the relationship with the Ottoman Empire were strenghened and the interests of the Tuscany government in the Mediterranean were tried to protect. İn this study Ottoman-Tuscany relations between 1800-1850 are centered.