Düzenli olarak yapılan rekreatif faaliyetlerin barınma merkezinde kalan mülteci ortaöğretim öğrencilerinin üzerine etkisi
The effect of regular recreational activities on refugee secondary school students who staying inthe accommodation center
- Tez No: 564892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmanın temel amacı ülkemize iç savaş sığınmacısı olarak gelen Suriyeli mülteci öğrencilere uygulanan rekreatif etkinliklerin fiziksel, ruhsal ve sosyal faydalarını ortaya çıkarmaktır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın Evrenini; 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Osmaniye ili Cevdetiye beldesinde bulunan Barınma merkezinde konaklayan ve ortaöğretimde öğrenim gören Suriyeli mülteci öğrenciler oluşturmuştur. Örneklemi ise 13-18 yaşları arası uygulanan rekreatif etkinliklere katılım sağlayan 98 öğrenci (Deney grubu) ile rekreatif etkinliklere katılmayan ancak çalışmaya gönüllü olarak dahil edilen 93 öğrenci (Kontrol Grubu) oluşturmuştur. Deney Grubuna sportif rekreasyon faaliyetleri uygulanmıştır. Deney ve Kontrol Grubuna 2018 yılında Akgül, Ertüzün ve Karaküçük tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerliliği ve güvenirliği yapılan“Rekreasyon Fayda Ölçeği”uygulanmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu için Kolmogrov Smirnov testi kullanılmıştır. İki bağımsız grup ortalamalarının karşılaştırılmasında; normal dağılım sağlanıyor ve gruplardaki kişi sayısı >25 ise Bağımsız Gruplarda T-testi, normal dağılımın olmadığı veya gruplardaki kişi sayısının >25 koşulunu sağlamadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testi; ön test son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında normal dağılım sağlanıyor ise eşlenik T-testi, normal dağılımın olmadığı durumlarda ise Wilcoxon signed rank testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to reveal the physical, psychological and social the benefits of the recreative activities applied to Syrian students who come to our country as a civil war refugee. A quasi-experimental model was applied in the study. The Universe of the Research; In the 2018-2019 academic year, the Syrian refugee students who were staying at the harbouring center of Cevdetiye in Osmaniye and studying in secondary education were formed. The sample consisted of 98 students (Experimental Group) who participated in recreational activities and 93 students (Control Group) who did not participate in recreational activities but were included in the study voluntarily.“Leisure Benefit Scale”which was adapted to Turkish by Akgül, Ertuzun and Karaküçük in 2018 was applied to the Experimental Group and Control Group. The Kolmogrov Smirnov test was used for the normal distribution of the data. The independent sample t-test and Mann-Whitney U-test were used to compare two independent groups. In the comparison of pre-test and post-test mean scores, if the normal distribution was achieved, paired T-test was used, and in the absence of normal distribution, Wilcoxon signed rank test was applied.