Optik haberleşme için OFDM'de tepe ortalama güç oranı (PAPR) azaltma tekniği
Peak to average power ratio (PAPR) reduction techniques in OFDM for optic communications
- Tez No: 565050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED FATİH KILIÇASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, lineer olmayan yükseltmeye ve ileri röle sistemine dayanan dikgen frekans bölümünün yararları incelenmiştir. OFDM, yüksek hızlı bilgi sekansını paralel kollara bölerek ve çoklu taşıyıcı kanalın frekans seçiciliğini aynı anda kaldırarak ve aynı zamanda dikey olarak seçilen taşıyıcıları kullanarak optik iletişim bandını verimli bir şekilde kullanan modülasyon tekniğidir. Ayrıca röle protokolü tercihi de önemli bir konudur. Yükseltme ve ileri röle sistemi diğer röle protokollerine göre uygundur çünkü sadece sinyali yükseltir. Seçilmiş haritalama, ortogonal frekans bölmeli çoğullamadan tepe / ortalama güç oranını azaltmak için doğru bir yöntemdir. Seçilen haritalamanın temel bir zayıflığı, yüksek işlemsel karmaşıklıktır. Seçilen haritalamanın karmaşıklığını azaltmak için, ortogonal frekans bölmeli çoklama sinyallerinin gerçek ve hayali kısmı ayrı olarak ele alındi. Fourier dönüşümü özellikleri kullanılarak sayısal diziler ve hatta gerçek ve hayali elemanlar elde edildi. Aşağıdaki tüm dizilerin farklı bir kombinasyonu ile daha fazla aday üretilmektedir. Önerilen şema, sadece M4 denklemleri için IFFT algoritmasını kullanarak daha az hesaplama karmaşıklığı üretir. Simülasyon sonuçları, önerilen tasarımın tepe / ortalama güç oranının iyi performansını düşürdüğünü ve aynı zamanda seçilen haritalama tasarımına kıyasla hesaplama karmaşıklığını azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, benefits of orthogonal frequency division based on nonlinear amplify and forward relay system are examined. OFDM is a modulation technique that utilizes the optic communication band efficiently by dividing the high-speed information sequence into parallel arms and lifting the frequency selectivity of the multi-carrier channel at the same time and using vertically selected carriers at the same time. Also relay protocol preference is an important issue. Amplify and forward relay system is proper according to the other relay protocols because it only amplify the signal. Selected mapping is an accurate method for reducing peak to average power ratio from orthogonal frequency division multiplexing. A fundamental weakness of selected mapping is the high computational complexity. To reduce the complexity of the selected mapping, the real and imaginary part of the orthogonal frequency division multiplexing signals is treated separately. Numerical sequences and even real and imaginary elements are obtained using Fourier transform properties. More candidates are produced with a different combination of all the following sequences. The proposed scheme produces less computational complexity using the IFFT algorithm for M4 equations only. The simulation results show that the proposed design reduces the good performance of peak to average power ratio and also reduces computational complexity compared with the selected mapping design.