Deneysel hipertiroidi oluşturulan sıçanlarda farklı dozlarda selenyum uygulamasının selenoproteinler ve bazı immün parametreler üzerine etkisi
The effects of different selenium doses on selenoproteins and immune parameters at experimental hyperthyroidism in rats
  1. Tez No: 565058
  2. Yazar: AYSUN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ş.SELMİN TOPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Selenyum, organizmada immün yanıtın regülasyonunda ve tiroid bezinin korunması ve normal fonksiyonlarını sürdürmesinde önemli rolü olan bir elementtir. Hipertiroidizm, tiroid bezinden tiroid hormonlarının aşırı üretilmesi ve kana yüksek düzeyde salınması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Hipertiroidizm, reaktif oksijen türlerinin ortaya çıkmasını hızlandırarak, çeşitli dokuların antioksidan savunma sistemlerinde değişikliklere yol açmaktadır. Sitokinler ise normal ve patolojik koşullarda (stres, cerrahi operasyon, inflamasyon) immün yanıtın düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Bu amaçla çalışmamızda farklı dozlarda selenyum uygulamasının bazı selenoproteinler ve immün parametreler üzerine etkilerini deneysel hipertiroidide incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda sıçanlar 6 deney grubuna ayrıldı. GRUP I: Kontrol grubu, GRUP-II: Hipertiroidi (0,4 mg L- tiroksin /100 gr yem) GRUP III: (0,5 mg/kg Na2SeO3/yem), GRUP-IV: (1 mg/kg Na2SeO3/yem), GRUP V: (L- tiroksin ve 0,5 mg/kg Na2SeO3/ yem), GRUP VI: (L- tiroksin ve 1 mg/kg Na2SeO3/yem). 30 gün süren deney sonunda hayvanlardan kan örnekleri alındı. FT3, FT4, TSH ve selenyum düzeyleri; selenoprotein olarak glutatyon peroksidaz-I (GPx1), selenoprotein P, immün parametre göstergesi olarak IL-Iβ, IL-6, IL-18 ve TNF-α düzeyleri ölçüldü. L-tiroksin uygulanan hipertiroidi grubunda anlamlı düzeyde FT3 ve FT4 düzeylerinin arttığı TSH düzeylerinin ise azaldığı tespit edildi. Uyguladığımız 1mg/kg selenyum dozunun hipertiroidide azalmış olan selenoprotein P ve GPx1 düzeylerini hipertiroidi+Se2 grubunda düzelterek kontrol değerine yaklaştırdığını saptadık. Hipertiroidide plazma TNF-α, IL-Iβ, IL-6 ve IL-18 seviyeleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bulundu. TNF-α ve IL-6 seviyelerinin, 1 mg Na2SeO3 verilen grupta hipertiroidi grubuna göre anlamlı olarak azaldığı saptandı. Sonuç olarak; hipertiroidi ile birlikte alınan selenyum dozunun konsantrasyonu iyi ayarlandığında antioksidan savunmada etkili ve inflamasyonu önleyici olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Selenium (Se), is intensively involved in the immune response, it also has important roles in maintaining the normal function of thyroid. Hyperthyroidism is over production of thyroid hormones from the thyroid gland and blood. Hyperthyroidism accelerates reactive oxygen species production, induces changes in the antioxidant protective systems of body. Cytokines important in the regulation of immune responses under normal and pathological conditions (stress, surgery, inflammation). The present study was designed to investigate the effects in hyperthyroidism with different doses of Se on selenoproteins and some immune parameters. Rats were distributed into 6 groups; Group I (control), Group II (L-thyroxine (0.4 mg/100 gr fodder)), Group III (0.5 mg/kg Na2SeO3), Group IV (1 mg/kg Na2SeO3), Group V (L-thyroxine and 0.5 mg/kg Na2SeO3), GroupVI (L-thyroxine and 1 mg/kg Na2SeO3). After 30 days treatment, blood samples were taken to determine the IL-Iβ, IL-6, TNF-α, IL-18, selenoprotein P and GPx1 levels. FT3 and FT4 concentrations were significantly higher and TSH concentration was lower than that in the control group. IL-Iβ, IL-6, TNF-α, IL-18 were increased significantly in the hyperthyroid group when compared to the control group. Co-administration of 1 mg/kg Na2SeO3 with L-thyroxine significantly decreased the elevated T3 and T4 levels. 1 mg/kg Na2SeO3 treatment significantly increased the lowered TSH concentration in hyperthyroid group. 1 mg/kg Na2SeO3 treatment decreased the elevated IL-Iβ, IL-6, TNF-α, IL-18 levels in rats with hyperthyroidism. After treatment with Se decreased GPx1 levels and selenoprotein P levels were significantly increased in the GroupVI. Our results indicate that suitable doses of Se application may be useful in preventing inflammation and protective agent against oxidative stress in hyperthyroid rats.