Life cycle assessment application for sustainable transportation
Sürdürülebilir ulaşım için yaşam döngüsü analizi uygulaması
- Tez No: 565500
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan hayatında, ulaşım en önemli faaliyetlerden ve ihtiyaçlardan birisidir. Bu yüzden çevreye en az zarar verecek projeyi seçmek sürdürülebilir ulaşım açısından çok önemlidir. Yol üst yapısı maruz kaldığı yüklerin etkisi, iklim koşulları, yapımında doğru malzeme kullanılmaması gibi nedenlerle zamanla aşınmakta ve yenilenmesi gerekmektedir. Yol yenileme çalışmaları sırasında, yolun bir veya birkaç şeridinin veya tamamının trafiğe kapatılması gerekmektedir. Bu uygulamalar sonucunda kapatılan şeritler sebebiyle trafik akım koşulları değişmekte ve yolun normal işlevi bozulmaktadır. Bu tez kapsamında, bir kavşak kolunda (yaklaşımında) yapılacak yol yenileme çalışmaları sırasında uygulanabilecek farklı şerit değişikliklerine bağlı olarak oluşacak çevresel etkilerin SIDRA kavşak analiz programı ve GaBi yaşam döngüsü analizi yazılımı ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, İzmir'deki Mavişehir giriş kavşağı örnek olarak seçilmiş ve bu kavşaktaki bir kolun 100 metrelik üst yapısında yenileme çalışmaları yapılacağı kabul edilmiştir. İlk aşamada, seçilen sinyalize (ışıklı) kavşaklarda gözlemler yapılmış ve SIDRA programı kalibre edilmiştir. İkinci aşamada, SIDRA programı kullanılarak yol yenileme çalışmaları nedeniyle uygulanabilecek şerit değişikliklerine göre oluşturulan senaryolarda meydana gelecek trafik gecikmeleri ve buna bağlı yakıt tüketimi ile trafik kaynaklı emisyon değerleri hesaplanmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise, oluşturulan senaryolarda kullanılacak yol yenileme malzemelerine ve meydana gelecek gecikmelere bağlı çevresel etkilerin belirleneceği yaşam döngüsü analizi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yaşam Döngüsü Etki Analizi safhasında, sekiz farklı çevresel etki kategorilerisi dikkate alınmıştır. Yaşam döngüsü analizinde elde edilen sonuçlar, her bir etki kategorisi için üretilen senaryolara göre karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In human life, transportation is one of the most important activities and needs. In terms of sustainable transportation, it is very important to select appropriate project for the least damage to the environment. The road superstructure needs to be renewed over time due to wearing caused by high load, climatic conditions, and improper construction materials. One or more lane or the entire lanes are generally closed during road renovation works. As a result, traffic flow conditions change and normal function of the road is deteriorated due to closed lanes. In this thesis, SIDRA Intersection analysis program and GaBi life cycle analysis software were used to determine the environmental effects caused by different lane changes during road renewal. In the scope of the study, entrance intersection of Mavişehir in İzmir was chosen as an example and it was accepted that 100 meters superstructure would be undergoing renovation works. Firstly, SIDRA program was calibrated by making observations at the signalized intersection. SIDRA program was then used to calculate the relevant fuel consumption in scenarios based on lane changes due to traffic emissions resulting from traffic delays and road renewal activities. Finally, life cycle analysis studies have been conducted for each scenario to determine the environmental impacts by considering both the materials to be used for road renewal and traffic delays. In life cycle impact analysis phase, eight different environmental impact categories were considered. The results obtained in the life cycle analysis were compared according to the scenarios produced for each impact category.