Bina yapım süreçlerinde yapı bilgi modellemesi kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of building information modeling in building construction phases
  1. Tez No: 565540
  2. Yazar: MİNE PINAR BAYAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL NOHUTCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çağımızda artan nüfus ve gereksinimler yapıların daha büyük ölçekli ve karmaşık bir hal almasına sebep olmuştur. Bu büyük projelerin üstesinden gelmek için kullanılmaya başlanan Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) tüm bina yapım süreçlerinde mimarlar, mühendisler ve proje ekibine ortak çalışma imkânı sunmakta, olası hata ve problemleri minimize ederek zamandan ve maliyetten önemli kazançlar sağlamaktadır. YBM, planlama ve tasarım aşamasında yapısal analizler, enerji performansı, ses ve aydınlatma analizleri gibi birçok amaç için de kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, bina yapım süreçlerinden biri olan tasarım aşamasında enerji analizleri için YBM araçlarının kullanımı değerlendirilmiştir. Bu amaçla, örnek bir proje Autodesk Revit 2019 yazılımı ile üretilmiş ve daha sonra Autodesk Green Building Studio (GBS) ile üç farklı yapı kabuğu modeli tasarlanmıştır. Bu modeller birbirine göre çatı, duvar ve pencere yapı elemanlarına ait ısıl geçirgenlik katsayıları bakımından farklılaşmaktadır. Alternatif 1 de tavan, duvar ve pencereler için TSE 825 de tavsiye edilen U (W/m2K) ısıl geçirgenlik katsayıları kullanılmıştır. Alternatif 2 ve Alternatif 3, çatı ve duvarlarda daha kalın yalıtım özellikleri ile birlikte ısıl geçirgenliği daha düşük olan yalıtım camları kullanımını içermektedir. Ayrıca her üç tasarım seçeneği de P/D (pencere alanı / duvar alanı) oranı 0,40 ve 0,30 alınarak modellenmiş ve yapılan enerji analizleri sonucunda yıllık toplam enerji tüketiminde % 15,63 e, doğalgaz tüketiminde % 22,94 e ve elektrik tüketiminde % 9,40 a varan tasarruf sağlanabileceği tespit edilmiştir. P/D oranının düşürülmesi ile toplam enerji tüketiminde % 7,59 oranında bir azalmanın daha sağlanabileceği görülmüştür. YBM nin inşaat sektörü için birçok yenilikçi çözüm sunduğu ve YBM kullanımının geleneksel yöntemlere göre zaman, maliyet ve işgücü bakımından büyük faydalar sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age, the increasing population and requirements have caused the structures to become larger and more complex. Building Information Modeling (BIM), which is being used to overcome these large projects, enables architects, engineers and project team to work together in all building construction processes, minimizing potential errors and problems and providing significant savings in time and cost. The BIM can be used for many purposes such as structural analysis, energy performance, sound and lighting analysis in the planning and design stage. In this study, the use of BIM tools for energy analysis in the design process, which is one of the building construction phases, is evaluated. For this purpose, a sample project was produced with Autodesk Revit 2019 software and then three different building shell models were designed with Autodesk Green Building Studio (GBS). These models differ from each other in terms of thermal conductivity coefficients of roof, wall and window building elements. In alternative 1, U (W/m2K) thermal permeability coefficients recommended for TSE 825 are used for ceilings, walls and windows. Alternative 2 and Alternative 3 include the use of insulating glasses with lower thermal conductivity as well as thicker insulating properties on roofs and walls. Additionally, all the design options are modeled by assuming the P/D (window area / wall area) ratio as 0.40 and 0.30. As a result of the energy analysis, savings up to 15.63 % in total energy consumption, up to 22.94 % in natural gas consumption and up to 9.40% in electricity consumption were achieved. Moreover, by decreasing the P/D ratio, a further decrease of 7.59 % was observed in total energy consumption. It has been concluded that YBM offers many innovative solutions for the construction sector and that the use of YBM provides great benefits in terms of time, cost and labor compared to traditional methods.