Türk televizyon dizilerinin geleneksel Türk aile yapısına olan etkisinin popüler kültür bağlamında incelenmesi: Bir aile dizisi üzerine analiz
The analysis of the impact of Turkish television serials to Turkish traditional family life in the context of popular culture: An analysis on a family serial
- Tez No: 565816
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 234
Özet
Sanayi toplumları tarafından üretilen tüketim kültürü, tek gerçek gibi insanlara dayatılmaktadır. Türkiye'de, seyircilerin televizyon dizileri aracılığıyla tüketmeleri istenmektedir. Kapitalist sistemin sürmesine hizmet etmekle tüketmek aynı anlamda olduğundan, birey kapitalizmin ve tüketim kültürünün bir nesnesi durumundadır. Kapitalist toplum ilkelerinin popüler kültürün etkisiyle yaygınlaşması sonucu, haz ve özgürlük odaklı kurgulanan bireysel yaşam şekilleri ve sosyal değerler dayatılarak, ailenin önemi hızlı bir şekilde azalmaya başlamaktadır. Televizyon dizilerinin içerikleri açısından, popüler kültürün üretilip yaygınlık kazanmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Kendi değerlerini dayatan popüler kültür, gelenek ve tüm değerleri reddetmektedir. Bu bağlamda, günümüzde ailelerin dizilerin tehdidi altında olduğu belirtilmektedir. Bir toplumun varlığını devam ettirdiği kendine özgü değerleri olduğu ve bu değerlerin o toplumu ayakta tuttuğu belirtilmektedir. Türk toplumunun son sığınak olarak nitelendirilen en önemli değerlerinden birisi aile yapısı olduğundan, üzerinde durulması gereken bir konu olarak ifade edilmiştir. Bu yüzden bu çalışma Yasak Elma dizisi üzerinden örnek sahnelerle, popüler kültür unsurlarının geleneksel aile yapısı üzerinde yarattığı değişimi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda dizinin birinci ve ikinci sezonundan ikişer bölüm seçilerek, dizi içerik çözümlemesi yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The consumption culture produced by industrial societies is imposed on people like only real. In Turkey, the audience is asked to consume through television series. Serving the continuation of the capitalist system is in the some meaning with consume so people is an object of capitalism and comsuption culture. The principles of capitalist society became popular with the influence of popular culture. As a result, the impotance of family started to decrease rapidly by imposing individual lifestyles and social values, which were constructed with pleasure and freedom. It has an important role in the production and popularization of popular culture in terms of the contents of television series. Populer culture imposes its values rejects all values. In this context, it is stated that families are under the threat of series. It is stated that there are certain values which a society maintains and these values maintain that society. On of the most important values of Turkish society which is considered to be the last refuge, has been mentioned as a family structure. Therefore, this study was conducted to examine the change in the traditional family structure of popular cultural elements through the scenes of the Yasak Elma series. In this context, two sections from the first and second seasons of the series were selected and analyzed using the content analysis method.