An exact algorithm for biobjective integer programming problems
İki amaçlı tamsayılı programlama problemleri için kesin bir algoritma
- Tez No: 566106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS ULUS, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Birçok yöneylem araştırması uygulamasında ortaya çıkan iki amaçlı tamsayılı programlama problemlerinin tüm baskın noktalarını bulabilmek için amaç fonksiyonu uzayında arama yapan kesin bir algoritma önerildi. Bu algoritma, arama uzayının kutulara bölünmesi ve yön vektörü sabitlenmiş bir Pascoletti-Serafini skalarizasyon modeli çözülerek kutuların aranmasına dayanmaktadır. Algoritmanın skalarizasyon probleminde kullanılan parametre seçimlerinde değişiklik yapılarak varyantları geliştirildi. Bu varyantların hem kesin birer algoritma olarak hem de zaman kısıtlaması altındaki çözüm yaklaşımları olarak performansları bilgisayımsal deneyler yapılarak ortaya konuldu. Deney sonuçları algoritmanın özellikle çözülen tamsayılı programlama problemleri bakımından mevcut yaklaşımlara göre daha iyi olduğunu göstermektedir. Deneyler ayrıca farklı varyantların farklı açılardan avantajlarını ortaya koymaktadır: bazı varyantlar tüm baskın çözüm kümesini daha kısa sürede bulurken, diğerleri zaman kısıtlaması altında temsil bakımından daha iyi kalitede çözümler döndürmektedir.
Özet (Çeviri)
We propose an exact algorithm to find all nondominated points of biobjective integer programming problems, which arise in various applications of operations research. The algorithm is based on dividing objective space into regions (boxes) and searching them by solving Pascoletti-Serafini scalarizations with fixed direction vector. We develop variants of the algorithm, where the choice of the scalarization model parameters differ; and demonstrate their performance through computational experiments both as exact algorithms and as solution approaches under time restriction. The results of our experiments show the satisfactory behaviour of our algorithm, especially with respect to the number of mixed integer programming problems solved compared to an existing approach. The experiments also demonstrate that different variants have advantages in different aspects: while some variants are quicker in finding the whole set of nondominated solutions, other variants return good-quality solutions in terms of representativeness when run under time restriction.