You don't know the whole story' understanding the experiences of individuals who have undergone laparoscopic sleeve gastrectomy surgery an interpretative phenomenological analysis
Bütün hikayeyi bilmiyorsunuz' laparoskopik tüp mide ameliyatı olmuş bireylerin deneyimlerini anlamakyorumlayıcı fenomenolojik analiz çalışması
  1. Tez No: 566394
  2. Yazar: GÖKÇE NAZ KAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genel Cerrahi, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, General Surgery, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı laparoskopik tüp mide (LSG) ameliyatı geçirmiş olan hastaların deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarını araştırmak, tanımlamak ve yorumlamak ve bu bulgular ışığında post-operatif sosyal ve psikolojik destek konusunda bariatrik alana katkı sağlamaktır. Çalışmanın odağı, ameliyat sonrası kilo kaybı sürecinde yaşanan fizyolojik değişikliklerin yanı sıra sosyal ve psikolojik anlamda yaşanan değişikliklere de ışık tutmaktır. 20-45 yaş aralığında, en az 1 yıl önce tüp mide ameliyatı geçirmiş 8 kadın ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen niteliksel verinin Yorumlayıcı Fenomenolojik Analizi sonucunda 4 ana tema ve bunlarla bağlantılı olarak 17 alt-tema ortaya çıkmıştır: a) dönüşüm, b) fazla kilolu olma nedenleri, c) yemekle ilişki ve d) diğerleri ile ilişki. İlgili literatürle ve çalışmanın varsayımları ile paralellik gösteren bulguların yanı sıra anneyle, dünyayla ve yemekle kurulan ilişki ve geçmişte yaşanan kayıpların kilo alımına etkisine dair veriler de öne çıkmıştır. Ameliyatın olumlu etkilerini arttırmak, bu etkilerin sürekliliğini sağlamak ve süreci daha iyi hale getirmek için bireysel ihtiyaçların anlaşılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. İleride yapılacak araştırmalarda, kişilerin laparoskopik tüp mide ameliyatından önce kilo alımı ve duygusal durumları ile ilgili psikolojik süreçlerinin ve ihtiyaçlarının araştırılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore, describe and interpret how patients who have undergone laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) surgery make sense of their experiences and to contribute understanding and improving post-operative social and psychological support following such surgery. The focus of the study was on the changes experienced in the social and psychological meaning as well as the physiological changes experienced in the post-operative weight loss process. In-depth interviews were conducted with 8 women between the ages of 20 and 45, who have undergone sleeve gastrectomy surgery at least one year ago. Four super-ordinate themes emerged from the Interpretative Phenomenological Analysis: a) transformation, b) reasons for being overweight, c) relationship with food and d) the relationship with the others, along with 17 sub-ordinate themes. Findings related to the connection with the mother, food and the world and the connection of the weight gain with the past losses appeared noteworthy. In order to increase the positive effects of the surgery, to ensure the maintenance of these effects and to make the process better, it is necessary to understand the unique needs of individuals.. In future research, it is recommended to investigate psychological processes and needs related to weight gain and emotional state of the person before LSG surgery.