Gelişmekte olan ekonomilerde uluslararası gayrimenkul yatırımlarının yeri ve önemi
The role and importance of international real estate investment in emerging economies
  1. Tez No: 567043
  2. Yazar: GİZEM ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ALİEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda sık kullanılan bir kavram haline gelen ve tarihsel olarak dördüncü evresinde bulunulan küreselleşmenin ekonomik boyutuna ilişkin en önemli unsurlardan biri olan sermayenin ülkeler arası serbest dolaşımı, doğrudan yabancı yatırımları (DYY) özelinde ele alındığında sermaye oluşumu, gelişmiş teknolojinin sağlanması, insan kaynaklarının etkin olarak yönetilmesi ve geliştirilmesi gibi noktalarda gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerinde oldukça etkili bir araç olarak görülmektedir. Türkiye'de gayrimenkul sektörünün çektiği yatırım tutarı ve toplam yatırım içindeki payı artan bir eğilim göstermekte ayrıca farklı sektörlere gelen DYY bağlamında yabancı gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyet ve sınırlı ayni hak sahibi oldukları gayrimenkuller de, söz konusu yatırımların bir parçasını oluşturmaktadır. Bu araştırmada, Türkiye özelinde söz konusu gayrimenkul yatırımlarının; yarattığı yumuşak güç ile makroekonomik göstergelerle ilişkisi irdelenmiş ve mevcut durum değerlendirilmiştir. Ankara İli'nde gayrimenkul edinen yabancı yatırımcılardan seçilen örneklem grubu ile yatırımcıların ilişki içinde olduğu paydaş kuruluşların yöneticilerine uygulanan anketlerden toplanan veriler kullanılarak İl özelinde ve ülke genelinde; yatırım iklimi, fırsatları, avantajları ve dezavantajları irdelenmiştir. Saha çalışmasının sonuçları, Türkiye'nin yatırımcı tercihleri yönünden büyük ölçüde olumlu değerlendirildiğini ve gelecek on yıl içinde yabancı yatırımcı ilgisinin artan oranda DYY çekmeye olanak verebileceğini göstermektedir. Son dönemde gündemde olan Yeni Ekonomik Plan (YEP) ile yabancıların gayrimenkul edinimine ilişkin yönetmelik ve genelgelerde yapılan değişikliklerin gayrimenkul yatırımlarını olumlu etkileyeceği, yabancı yatırımcıların korunması ve gayrimenkule dayalı yabancı sermaye akışının artırılması için uluslararası standartlara uygun değerleme, proje geliştirme ve sınırlı ayni hak tesisinin yapılması gibi alanlarda uluslararası düzeyde akredite edilmiş gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarının kamu ve özel kurumlarda anahtar rolüne sahip olmalarının sağlanması zorunlu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Free movement of capital, which is one of the most important elements related to the economic dimension of globalization, which has become a frequently used concept in recent years and historically in its fourth stage, is seen as a very effective tool on the economies of developing countries in the context of direct foreign investment (FDI), capital formation, provision of advanced technology, effective management of human resources. It is determined that the investment rates of the real estate sector within total investment amount; show an increasing trend in Turkey, in addition to this, limited real rights and proprietary right acquisition by foreign-natural people or legal entities, as part of FDI flows to different sectors, take an important part through real estate investment. In this research, the relationship between the soft power and macroeconomic indicators created by the real estate investments in Turkey were examined, the current situation was evaluated. The data obtained via questionnaire forms which were applied to the sample group selected among foreign-invested legal entities who acquired real estate in Ankara and the executive managers of institutions and organizations which are accepted as stakeholders have been used to examine the investment climate, opportunities, advantages, and disadvantages particularly in Ankara and in Turkey. Fieldwork results show that Turkey is positively evaluated regarding investor preferences. Foreign investors' interest seems to enable and attracting FDI in the next ten years increasingly. The New Economic Plan, which lately remains on the agenda and the regulations and circulars regarding the real estate acquisition of foreigners, are thought to affect real estate investment positively. It is deemed necessary to be key actors of real estate management and development specialists accredited at an international level, in both public and private institutions regarding the areas like protection of foreign investors, valuation in accordance with international standards, project development and establishing limited real rights.