Yerel santralde ada oluşumunu engelleyen frekans değişim rölesine yeni bir yaklaşım
A new approach to rate of change of frequency relay preventing islanding in local power
- Tez No: 567160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ ARSERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretimine İlişkin yönetmenlik; 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 14 üncü maddesi kapsamında değiştirilmesi ile Ülkemizde bir çok yerel elektrik santrali kurulmuş yada kurularak elektrik şebekeleri ile paralel çalışır duruma getirilmiş yada getirilecektir. Bu santraller şebekeyle paralel çalışarak güç alış verişinde bulunacaktır. Bu santrallerin enerji üretimine büyük katkısı yanında şebeke ile paralel çalışması sırasında teknik personel ve diğer tüketiciler açısından çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle elektrik şirketleri kendi şebekelerine gömülecek olan yerel elektrik santralleri, EG (Embedded Generator), için çeşitli kurallar belirlemişlerdir. Ana şebekeye gömülerek şebeke ile paralel çalışacak olan bu santrallerin yetkililerinin planlanma, kurulma, işletmeye alınma ve işletme aşamasında ana şebeke yetkilileri ile sürekli temas halinde olmaları gerekmektedir. Yerel santraller çalışırken diğer insanların yaşam ve mülkiyet haklarına zarar vermemelidir. Bu nedenle koruma sistemlerinin şebeke ile paralel çalışırken oluşan güç adalarına karşı en uygun şekilde planlanması gerekmektedir. Pratikte oluşan ada tiplerine karşı koruma uygulanırken bazı koruma uygulamaları halen araştırma aşamasınadır. Bu tezde bugüne kadar yapılan koruma sistemleri analiz edilecek avantaj ve dezavantajları açıklanacak ve araştırma aşamasında olan koruma sistemlerinin geliştirilmesi için çözümler aranacaktır. Diğer ülkelerde oluşan adalaşma problemleri incelenerek ülkemizde oluşacak problemlere karşı en sağlıklı çözümlerin oluşturulması konusu araştırılacaktır. Bu sorunu engelleyen ROCOF rölesi incelenecek ve benzetim ortamında oluşturulan güç adaları için rölenin sergilediği performans incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Regarding the Electricity Generation License directing the Electricity Market in Turkey; With the amendment of the Electricity Market Law dated 14/3/2013 and numbered 6446 within the scope of Article 14, many local power plants will be established or brought into parallel operation with the electricity networks. These plants will operate in parallel with the network and exchange power. Although the major contribution of these power plants to energy production, they cause various problems for technical personnel and other consumers during their parallel operation with the network. Therefore, electricity companies have established various rules for local power plants that will be buried in their networks. The authorities of power plant which will work in parallel with them by embedding in the main network, should be in constant contact with the local generator authorities that during the planning, installation, commissioning and operation phase. Local power plants should not harm other people's life and property rights while operating. For this reason, protection systems should be designed in the most appropriate way against power islands that occur while working in parallel with the network. While protection is practiced against islanding types that are practically practiced, some conservation practices are still under investigation. In this thesis, the advantages and disadvantages of the protection systems to date will be analyzed and solutions will be sought for the development of protection systems in the research stage. To create the most healthy solutions to the problems that could occur in our country, it was examined the solutions of islanding problems in protection systems of other countries.