Diyarbakır ekolojik koşullarında bazı nohut (Cicer arietinum L.) genotiplerinin adaptasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of adaptation traits of some chickpea (Cicer arietinum L.) genotypes in diyarbakir ecological conditions
- Tez No: 567173
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında 2018 bahar yetiştirme sezonunda bazı nohut genotiplerinin adaptasyon özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada tescilli 3 çeşit, F8 kademesinde 11 adet hat, ICARDA'dan temin edilen 4 adet hat ve 3 yerel genotip kullanılmıştır. Denemenin yürütüldüğü Mart ve Nisan aylarının yağışsız geçmesi nedeniyle bitki gelişiminin ilk günlerinde farklı devrelerde 4 kez sulama yapılmıştır. Tane verimi 155.3 kg/da ile 76.20 kg/da arasında değişmiş olup FLIP98-206C genotipi ön plana çıkmıştır. 100 tane ağırlığı 35.54-50.20 g arasında değişmiştir ve genotipler arasında 100 tane ağırlığı en yüksek değerler melez hatlardan elde edilmiştir. ICARDA kökenli hatların genellikle tane iriliği düşük olduğu için melez hatlardan daha yüksek tane sayısı üretmişlerdir. Araştırma sonucunda ICARDA hatlarının ve KONYA, Diyarbakır (N5-5) yerel genotiplerinin Diyarbakır koşullarında adaptasyonlarının uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine adaptation characteristics of some chickpea genotypes in the spring season of 2018 in Dicle University Faculty of Agriculture. The research was established in randomized block design with 3 replications. In this research, 3 types of registered, 11 lines in F8 level, 4 lines obtained from ICARDA and 3 local genotypes were used. In the first days of plant development, irrigation was carried out 4 times in different periods due to the absence of precipitation in March and April. Grain yield ranged from 155.3 kg/da to 76.20 kg/da and the FLIP98-206C genotype was prominent. 100 grain weight ranged from 35.54 to 50.20 g and 100 grain weight among genotypes was obtained from the highest hybrid lines. Since ICARDA lines generally have low grain size, they produced higher number of grains than hybrid lines. As a result of the research, it was determined that adaptation of ICARDA lines and local genotypes of KONYA, Diyarbakır (N5-5) under Diyarbakır conditions were appropriate.