Toplumsal cinsiyet bağlamında yoksulluk ve kadın olgusunun ulusal yazılı basında temsili: Hürriyet, Yeni Şafak ve Cumhuriyet gazeteleri örneği
Poverty in the context of gender and representation of women in national print media: The case of Hürriyet, Yeni Şafak and Cumhuriyet newspapers
  1. Tez No: 567544
  2. Yazar: ÖMER İPCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Neredeyse insanlık tarihinin her döneminde var olan yoksulluk, küreselleşmeyle birlikte gitgide derinleşirken aynı zamanda dünya çapında yaygınlaşan bir insanlık sorunu olmayı sürdürmektedir. Dolayısıyla insanları tüketim üzerinden tanımlayan neoliberal süreç, küreselleşmeyle birlikte yeryüzünde oluşabilecek bütün yoksullukları arttırmaktadır. Bu çerçevede, hayatı sürdürebilmek için gereken temel ihtiyaçlara ulaşılamayan bir mahrumiyet durumu olan yoksulluk, birtakım gereksinimlerin karşılanamaması anlamına da gelen geniş kapsamlı ve çok boyutlu bir kavramdır. Bu noktada yoksulluğu tam olarak açıklayabilmek için çeşitli kavramlar türetilmiştir. Bunlardan biri de yoksullar arasında kadınların oranının fazla olması ve yoksulluğu daha yoğun yaşamalarıyla ortaya çıkan 'yoksulluğun kadınlaşması' olgusudur. Yoksulluğun toplumsal cinsiyet boyutuyla ilgili olan kadın yoksulluğu, yoksulluğun kadınlar tarafından erkeklere göre daha şiddetli yaşandığını ve bu yüzden kadınların daha kırılgan olduğunu gösteren bir kavramdır. Bu tez çalışması da ulusal yazılı basında kadın ve yoksulluğun nasıl dile getirildiğini, nasıl algılandığını ve nasıl sunulduğunu farklı ideolojilere sahip gazeteler (Hürriyet, Yeni Şafak ve Cumhuriyet) üzerinden nitel veri analiziyle ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although, poverty has existed almost all periods of human history. It continues to be both widespreading and ever increasing humanity problem all over the world with effect of globalization. There by neoliberal process defining human-being over consumption has increased all varieties of poverty which can be occured in society by globalization. Within this scope, poverty a for reaching and hyperdimensional term which means not afford a number of necessities is a deprivation condition fails to meet basic needs of human to maintain a life. At this juncture, various consepts has been put forward to explain to term poverty in depth. Two of these concepts are the idea that poverty rates are more common among women and the phenomenon; 'Feminization of Poverty' that came out as a result of women's struggle with poverty more than others“Poverty of Woman”which concerns with the gender aspects of poverty is concept indicating that poverty has more violent effects on women than men therefore women are more fragile. This thesis study aims to analyze in what ways the terms poverty and especially the phenomenon; women and poverty in the context of gender addressed and represented on national printed press by examining and using qualitative and quantitative datas of three different newspapers (Hürriyet, Yeni Safak and Cumhuriyet) which have national and current ideological and political views.