Finansal belgelerin arşivcilik açısından önemi: Serbest muhasebeci ve mali müşavirlik kurumlarının kayıtları
The importance of financial documents for archival use: Records of independent accountants and financial advisory institutions
  1. Tez No: 567745
  2. Yazar: ÖZGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ İCİMSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Archive, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Muhasebe, işletmelerin finansal durumu ile işletme faaliyet sonuçlarının incelenmesine ve yorumlanmasına olanak verecek biçimde işletme faaliyetlerine ilişkin kayıtların tutulması ile ilgilenmektedir. Bir ölçü ve iletişim süreci olarak da nitelendirilebilir. Diğer bir tanımla ise; para ile ifade edilebilen işlemlerin kaydedilmesi, sınıflandırılması, özetleyerek raporlanması, analiz ve yorumlanmasıdır. Sanayileşmenin getirdiği kurumsallaşma ve bilgisayar teknolojisinin firmalarda yoğun olarak kullanımı ile belge üretim miktarı büyük oranda artmıştır. Artan belge üretimi, firmaların, ürettikleri belgeleri kontrol altına almalarını, gereksiz belge üretimini engellemelerini ve nitelikli belge üretmelerini zorunlu kılmıştır. Söz konusu gereksinimler belge yönetimini ortaya çıkaran en önemli etken olmuştur. Belge yönetimi, örgütlerin işlerini yürütmesi sırasında ürettikleri ya da dışarıdan aldıkları belgelerin kontrolünün sağlanmasına, dağıtımına, erişimine, dosyalanmaları ve imha edilmelerine yönelik, her çeşit örgütte uygulanabilecek bir yönetim sistemidir. Kurum ve kuruluşlar faaliyetlerini sürdürmek, yönetim eylemini gerçekleştirmek ve hukuki sorumluluklarını yerine getirmek için belge üretmek, belge kabul etmek; yaptıkları işlemlerin ispatı olan bu belgeleri muhafaza etmek ve tekrar kullanmak mecburiyetindedir. Bu tez de, finansal belgelerin arşivcilik açısından önemi: Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik kurumlarının kayıtları üzerinde çalışılmıştır. Muhasebeye konu olan evrakların işleyiş ve muhafaza edilme süreçleri belge, dosya ve arşiv yönetimi prensiplerine göre ele alınmıştır. Bu çalışmanın kapsamı 'belge yönetimi', 'dosya yönetimi' , 'arşiv yönetimi' ve 'finansal belgelerin arşivcilik açısından önemi: Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik kurumlarının kayıtları'' kavramlarından oluşmaktadır. Belge, dosya ve arşiv yönetimi ifade edilmeye çalışılmış ve finansal belgelerin arşivcilik açısından önemi: Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik kurumlarının kayıtları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accounting deals with keeping the records of operational activities pertaining to finance. It can also be defined as the process of measurement and communication. That is to say, it is the recording, classification, reporting, analysis and interpretation of transactions which can be denoted with money. The volume of records created has on set of industrialisation and the intense usage of computer technology. Increasing records volumes has obliged companies to maintain control of the records they have created in order to ensure the quality of records. These requirements are the most important factors in terms of records creation. Records management is an administrative system that ensures the control, distribution, access, filing and destruction of the records created or outsourced by organisations during the course of business which can be applicable in every kind of organisation. Institutions and organisations are obliged to conduct their transactions, to implement the act of management, to creating records, accept records, preserve and reuse records so as to fulfill their legal responsibilities. This thesis has studied the importance of financial records with regard to record keeping, the records of independent accountant and public accountant institutions. The records that have been the subject of accounting in terms of process and preservation have been handled with reference to the principles of file and archive management. The extent of this study consists of the concepts such as 'records management,' 'file management,''archive management,' and 'the importance of financial records regarding record keeping: the records of Independent and Public Accounting Institutions.' Records, file and archive management have been tried to be framed and the importance of financial records regarding record keeping: the records of Independent and Public Accounting Institutions has been dwelled on.