Yarı pamuk yarı poli etilen yeni nesil kompozit kumaşların balistik özelliklerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi
Improvement and development of ballistic properties of semi-cotton semi-polyethylene new generation composite fabrics
  1. Tez No: 567836
  2. Yazar: UĞUR YAVUZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHA ORÇUN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasında, Balistik zırh üretimi için Yüksek yoğunluklu polietilen ipliklerle hasır örgü seklinde dokunan kumaşlar ve doğal seramiklerle oluşturulan kompozit malzemelerin balistik başarım üzerine etkileri araştırılmış ve üretilen prototiplerin balistik test sonrası karakteristik incelenmesi yapılmıştır. Bu çalışmada üretilen kompozit zırhların hali hazırda kullanılan zırh malzemelerine göre ağırlık, ergonomik tasarım ve balistik başarımları incelenmiş ve zırhlar üzerinde farklı silah ve kurşunlarla yapılan testlerde balistik başarım elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of composites made of natural ceramics on the ballistic performance of fabrics woven in mesh with high density poly ethylene yarns and natural ceramics for the production of ballistic armor, and the prototypes produced were investigated after ballistic testing. In this study, the weight, ergonomic design and ballistic performances of the composite armor produced according to the currently used armor materials were examined and the ballistic performance was obtained in the tests made with different weapons and bullets on the armor.