Hepatik glikojen depo hastalarının beslenme durumunun değerlendirilmesi ve metabolik kontrolün sağlanmasında çiğ mısır nişastasının etkisi
Evaluation of nutritional status of hepatic glycogen storage patients and effect of raw corn starch on metabolic control
- Tez No: 567888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN YILMAZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Hepatik glikojen depo hastalarının beslenme durumlarını ortaya koymak ve çiğ mısır nişastası ile uygulanan beslenme tedavisinin metabolik kontrol üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ekim 2018 - Nisan 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Metabolizma Polikliniğinde Hepatik Glikojen Depo Hastalığı tanısı konulmuş takipli 8 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastalara kişisel ve klinik özelliklerini içeren hepatik glikojen depo hastaları için kullanılan hasta takip formu uygulanmış, hastaların antropometrik ölçümleri ve tedavi için gerekli olan rutin kan parametreleri alınmıştır. Ayrıca hastaların 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınarak diyete uyumları değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 8,0±5,9 yıl ve %25'si kız, %75'i erkektir.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the nutritional status of hepatic glycogen storage patients and to investigate the effect of nutritional therapy with raw corn starch on metabolic control. Materials and methods: The study was conducted between October 2018 - April 2019 with 8 patients diagnosed as Hepatic Glycogen Depot Disease in Pediatric Metabolism Outpatient Clinic of SBU Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The patients were included in the study to determine the demographic characteristics and the patient follow-up form used for hepatic glycogen storage patients. Anthropometric measurements, blood parameters required for diagnosis and treatment were taken. In addition, dietary compliance of the patients was evaluated by taking 24-hour food consumption records. Results: The mean age of the patients was 8.0 ± 5.9 years and 25% were female and 75% were male.