Panoramik görüntüler için fotoğraf birleştirmeye yönelik sıft tabanlı yeni bir algoritma geliştirilmesi
A novel sift based algorithm for image stitching in panoramic images
  1. Tez No: 567921
  2. Yazar: DURDU ASLI KAPLAN YAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR KORUKOĞLU, DOÇ. DR. MUHAMMET GÖKHAN CİNSDİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Birden fazla ortak alanlı görüntünün birleştirilmesiyle oluşan geniş açılı fotoğrafa panoramik görüntü denir. Panoramik görüntü, ağız, diş ve çene radyolojisi, jeodezi, fotogrametri ve sanal gezinti gibi birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Panoramik görüntüler elde edilirken ilk olarak birleştirilecek fotoğrafların anahtar noktaları çıkartılır ve ortak öznitelik noktaları belirlenir. İki görüntüdeki eşleşen yalancı öznitelikler elenir ve görüntüler çakıştırma işlemi yapılarak birleştirilir. Bu tezde, görüntü birleştirme işlemi için SIFT tabanlı yeni melez bir yöntem önerilmiştir. Öznitelik çıkarımında daha güçlü noktalar elde edebilmek için SIFT ve Harris yöntemlerinden elde edilen noktaların birleşim kümesi kullanılmıştır. Daha fazla sayıda noktayla yanlış eşlenmiş noktaları elemede, bu noktalardan elde edilen çevrel çemberlerin yarıçaplarından hesaplanan oranlar kullanılarak görüntüler birleştirilmiştir. Bu işlemin daha kısa sürede gerçekleştirilebilmesi için farklı öznitelik çıkarımı yöntemleri görüntüler üzerinde paralel olarak uygulanmıştır. Yapılan deneylerde, geliştirilen sinüs teoremi destekli SIFT tabanlı melez yöntemin, mevcut yinelemeli ve eşik değere bağlı eşleme eleme yöntemlerine göre daha gürbüz bir yaklaşım olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A wide-angle picture, which is a combination of multiple images including common area, is called a panoramic image. Panoramic image is used in many applications such as mouth, tooth and jaw radiology, geodesy and photogrammetry, virtual navigation. When obtaining panoramic images, the key points of the pictures to be merged are firstly subtracted and the common feature points are determined. The wrong features matched in the two images are eliminated and the images are merged with the registration process. In this thesis, a novel hybrid method based on SIFT is proposed for image stitching process. The union set of points obtained from the SIFT and Harris methods was used to obtain stronger points in feature extraction. In eliminating the wrongly-matched points with more points, the images are merged by using the ratios calculated from the radiuses of the circumference circles obtained from these points. To achieve this process in a shorter time, different feature extraction methods were applied on images in parallel. In the experiments, it was shown that SIFT based hybrid method supported by sinus theorem was a more robust approach than the current recursive and threshold-based matching elimination methods.