Pulluk uç demirlerine uygulanan yüzey işlemlerinin aşınma davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of surface treatments applied to sharp
  1. Tez No: 568333
  2. Yazar: FATMA GİZEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemizde tarım makinalarında kullanılan parçalarının malzemeleri ve bu mal-zemelere uygulanan yüzey işlemler gelişen teknikler ile birlikte değişmektedir. Toprak işleme makinaları toprakta sürüm yaparken işleyici parçalar ile toprak sürtünmektedir. Toprak işleyici parçalarının en önemli parçalarından biri uç demirleridir. Aşınma, pul-lukların işlevini bozmakta ve makinaların en iyi şekilde çalışmalarına engel olmakta-dır. Ayrıca toprağa geçen yıllık metal oranını zamanla artırmaktadır. Toprak makinala-rının parçalarında malzeme tercihi, imalat yöntemleri ve uygulanan ısıl işlemlerin hepsi birbirleriyle ilgilidir. Bu tez çalışmasında 33MnCrB5, 60SiMn5, 51CrV4 ve 41CrMo4 malzemele-rine farklı ısıl ve yüzey işlemleri uygulanarak laboratuvar koşullarında aşınma testleri uygulanarak, aşınma davranışları incelenmiş ve malzemeye uygulanan işlemlerin aşınmaya olan etkileri karşılaştırılmıştır. Numunelerin yüzey sertlik testleri gerçekleşti-rilmiş mikroyapı ve SEM-EDX analizleri yapılmıştır. Çentik darbe deneyi yapılarak kırılma ve tokluk özellikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Sertlik sonuçlarına, aşınma dirençlerine, tokluk değerlerine, olu-şan mikroyapılara ve maliyete göre sert dolgu kaplamalı, 33MnCrB5-280°C ile 51CrV4-315°C numuneleri uç demiri olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Materials used in agricultural machinery in our country and the materials used in the production of equipment according to these materials Soil cultivation machi-nery. One of the most important parts of soil tillage parts is the end bars. Wear dis-rupts the function of the plows and prevents the machines from operating optimally. It also increases the annual rate of metal in the soil over time. Material selection in parts of soil machinery, manufacturing methods and all of the heat treatments are all with each other. In this thesis, different thermal and surface treatments were applied to 33MnCrB5, 60SiMn5, 51CrV4 and 41CrMo4 materials by applying abrasion tests under laboratory conditions, abrasion behavior was examined and the effects of the processes applied to the material were compared. Surface hardness tests of the samp-les were performed and microstructure and SEM-EDX analyzes were performed. Fracture and toughness properties were determined by notch impact test. As a result, it is concluded that 33MnCrB5-280 ° C and 51CrV4-315 ° C samples can be used as end bars according to hardness results, abrasion resistance, toughness values, microstructures and cost.