Mersin ilinde dağlık alanlarda yaşayan bireylerin orman ürünlerini kullanımı
Use of forest products of individuals living in mountain areas in Mersin province
- Tez No: 568398
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Mersin ilinde dağ köylerinde yapılan çalışmada basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 99 kişi ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Bireylerin %64,6'ünü erkekler oluşturmakta ve %35,4'ü ilkokul mezunudur. Ortalama hane halkı genişliği 2,38 ve ortalama yaş 50,32'dir.Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve arıcılık faaliyetleri dağ köylerinde yaşayan bireylerin temel geçim kaynağı iken aynı zamanda orman ürünlerinden faydalandıkları da tespit edilmiştir. Orman ürünleri daha çok kantaron, kekik, kuşburnu, mantar, böğürtlen, keçiboynuzu, andız gibi tıbbi aromatik bitki grubundan oluşmaktadır. Ağır işgücü gerektiren odun, kereste ve reçine gibi işlerde erkekler daha yoğun çalışırken kantaron, böğürtlen, kuşburnu gibi ürünler daha çok kadın nüfus tarafından toplanmaktadır. Bireylerin, orman ve orman ürünlerine bakış açıları cinsiyete, yaşa ve eğitim düzeyine göre değişmemektedir. Bunun nedeni yaşamlarını idame ettirebilmek için ormana ve ürünlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Genel olarak değerlendirildiğinde, dağ köylerinde yaşayan nüfusun orman ve orman ürünlerine dayalı bir yaşam sürdürmekte oldukları belirlenmiştir. Bu bağlamda bölgede orman alanların korunması hem bölge halkı hem de çevresel tahribat açısından oldukça önemlidir. Bireysel bilinçlendirmenin yanı sıra orman ve ürünlerinin kullanılması ve korunması konusunda ilgili bakanlıklar tarafından destek sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the study, which is conducted in mountain villages of Mersin province, 99 people selected by simple random sampling method. The data were collected by face to face interviewed. 64,6% of the individuals are male and 35,4% are primary school graduates. The average household width is 2,38 and the average age is 50,32. Ovine breeding and beekeeping activities are the main source of livelihood for individuals living in mountain villages, but also they are benefiting from forest products. As forest products, medicinal aromatic plants such as centaury, thyme, rosehip, mushrooms, blackberries, carob, and straw are used. Men work more intensively in jobs such as wood, timber and resin, which require heavy labor, while products such as centaurs, blackberries and rosehips are collected by women. Individuals' perceptions of forest and forest products do not change according to gender, age and education level. This is because they need the forest and its products to maintain their lives. In general, it is determined that the population living in the mountain villages live a life based on forest and forest products. In this context, protection of forest areas in the region is very important both for the prevention of environmental damage and for the people of the region. In addition to individual awareness, support should be provided by the relevant ministries on the use and protection of forests and products.