Kurumsal risk yönetimi için web tabanlı risk analiz platformu tasarımı
Web based risk analysis platform design for enterprise risk management
- Tez No: 568606
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüzde insanlar yaşadıkları olaylar karşısında bilgi, beceri ve tecrübelerine göre tutum sergileyerek en az zarar, en fazla fayda ile olayları yönetmeye çalışmaktadır. Benzer şekilde kurumlar da faaliyetlerinde çeşitli risklere maruz kalmakta ve bunların yönetimi için farklı türde yöntemler kullanmaktadırlar. Sürekli gelişim ve değişim içerisinde olan piyasa şartlarına adapte olabilme, olası riskleri tamamen ortadan kaldırma ya da zararlarını en aza indirebilme ve risklerden kazanımlar elde edebilmeye yönelik kurumsal risk yönetim sistemlerinin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Geleneksel kurumsal risk yönetim sistemlerinde matbu formlar üzerinde faaliyetler yürütülmektedir. Bir veri tabanı kullanılmadan elektronik ya da kâğıt çıktısı formlar ile yapılan çalışmalarda zaman ilerledikçe geriye dönük veri ve bilgilerden yararlanmak zorlaşmaktadır. Risklerin artması verinin artmasına, verinin artması hesaplama zorluğuna buda riskler konusunda yanlış kararlar alınmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmada, kurumların risk süreçlerini her yerden yönetebileceği web tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile kurumsal risk yönetim sisteminde, kurum yöneticilerinin oluşabilecek riskler için anlık kararlar verebilecekleri bir karar destek sistemi oluşturulmuştur. Risk yönetim faaliyetlerinde işlemler hızlandırılarak kolaylaştırılmıştır. Uygulama kurumlara göre esnek bir yapıda dizayn edilebilmektedir. Geliştirilen uygulama ile olayların risklerinin hesaplaması için kullanılan yöntemler, algoritmalar ve parametreler kullanıcı tarafından değiştirilebilmektedir. Bu sayede kurumun işleyiş yapısına uygun hesaplama modeliyle risk analizi yapılabilmektedir. Geçmiş verilere istenildiğinde ulaşılabilmekte ayrıca bu verilerden yararlanılarak gelecekte oluşabilecek risklerin şiddet ve olasılıkları hesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people try to manage the events with the least harm and the most benefit by exhibiting their attitudes according to their knowledge, skills and experiences. Similarly, organizations are exposed to various risks in their activities and use different types of methods to manage them. Corporate risk management systems usage increasing day by day from the instutions, to adapt to market conditions that are constantly developing and changing, to eliminate potential risks completely or to minimize losses and to achieve gains from risks. Activities are carried out on printed forms in traditional corporate risk management systems. In studies with electronic or paper print forms without the use of a database, it becomes difficult to benefit from retrospective data and information as time goes on. Increasing risks leads to increase in data, and increasing datas leads to increase difficulty in computation, which are leads to wrong decisions about risks. In this study, a web-based application has been developed in which organizations can manage their risk processes from anywhere. With the application developed, a decision support system has been established in the corporate risk management system where corporate executives can make instant decisions for the risks that may occur. In risk management activities, transactions are accelerated and facilitated. The application can be designed in a flexible structure according to the institutions. With the developed application, the methods, algorithms and parameters used to calculate the risks of the events can be changed by the user. In this way, risk analysis can be performed with the calculation model appropriate to the operational structure of the organization. Historical data can be accessed at any time and by using these data, the severity and probability of future risks can be calculated.