Mâtûrîdî'nin Te'vîlâtu'l-Kur'ân'ın'da Kıraat
The Qiraat in Maturidi's Tawilat al-Quran
- Tez No: 568779
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hanefi mezhebinin devamcısı olan Mâtûrîdî kelam, fıkıh ve tefsir gibi alanlarda çok sayıda eser bırakmış bir alimdir. Onun Ehli Sünnet inancını ortaya koyan Te'vîlâtu'l- Kur'ân isimli tefsiri birçok açıdan bize bilgiler sunmaktadır. Dirayet tefsiri özelliği taşıyan bu eserde Mâtûrîdî diğer alanlarla birlikte kıraat konusuna da temas etmektedir. Biz de çalışmamızda Mâtûrîdî'nin kıraate konusuna yaklaşımını ele aldık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde onun bazı kıraatlerin dilsel açıdan tahlilini ele aldık. İkinci bölümde Mâtûrîdî'nin ele aldığı kıraatlerin kaynaklarını tespit ettik. Bunun yanı sıra atfettiği isimler üzerinden kıraatle ilgili düşüncesini belirlemeye çalıştık. Müfessirin yöntemsel olarak kıraatleri sahih-şazz ayrımı yapmaksızın yer vermesi, tercih etmesi ve kriterleri, tenkit edişi ve gerekçelerini belirleyerek onun kıraate bakış açısını ortaya koymaya gayret ettik. Üçüncü bölümde müfessirin kıraat-anlam ilişkisi bağlamında kıraati değerlendirişine yer verdik. Anlamı kapalı ayetlerin yorumlanışı, anlamın kolay anlaşılması, anlama zenginlik katması açısından kıraatleri örnekler bazında değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The study consists of three sections and results. Mâtûrîdî who was the follower of Hanefi school is a scholar that has many works in the fields of kalam, fiqh and tafsir. His work which is named Tawilat al-Quran has represented many information. Tawilat al-Quran includes Maturidi's understanding of Ahl al-Sunmah and is a type of dirayah tafsir. In this work Maturidi gives information about Qıraat with other fields. In the firts section, the analysis of qiraat in terms of linguistic is discussed. In the second section, the sources of qiraat of Maturudi is analysed. In addition to this, it is tried to determine his thoughts on qiraat. It is tried to analyse his opinions on qiraat with the determing his methodology, criticism on it, and accepting all qiraats. In the third section, it is focused on his evaluation on qiraat in the context of relationship between qiraat and meaning. The qiraats are evaluated on the basis of examples in terms of interpretation of mutashabih verses, understanding easily and adding to richness.