Yerel gazetecilerin günlük haber paylaşımları açısından sosyal medya kullanımı: Konya örneği
Use of social media in terms od daily news sharing by local journalists: The case of Konya
  1. Tez No: 568835
  2. Yazar: SEYFULLAH KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yerel gazetecilerin günlük haber paylaşımları açısından sosyal medya kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma evrenini, Konya yerel basınında basın kartı sahibi olan gazeteciler oluşturmaktadır. Şeref kartı sahibi olan gazeteci sayısı 1, sürekli basın kartı olan gazeteci sayısı 55, sarı basın kartı olan gazeteci sayısı 282, genel toplamda 338, olarak tespit edilmiştir. Araştırmada, Konya yerel basınında basın kartı sahibi olan gazetecilerin çalışma evreni hesaplandığında 180+ kişiden oluşacak bir örnekleme grubunun evreni temsil edeceği düşünülmüştür. Örneklem hacminde yer alan yerel basın çalışanları, evrenden yansız olarak basit tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle ve kolayda örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada gerekli izinler alınarak sosyal medya tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırma genelinde yerel gazetecilerin günlük haber paylaşımları açısından sosyal medya algı düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to determine the opinions of local journalists regarding social media usage in terms of daily news sharing, is a research in the general screening model based on quantitative data and in the relational screening model. The research universe of the research creates journalists who own a press card in the local press of Konya. The number of journalists 1, which is the owner of honor cards, and the number of journalists 55, which is a permanent press card, was determined as the total number of journalists 282 in the yellow press card 338. In the survey, it was thought that a sampling group formed by the person who had press card in Konya local press 180+ would represent the universe. The local press employees in the sample volume were selected by simple random sampling from the environment and easy sampling method. Social media attitude scale was used by taking necessary permissions in the research. In the whole of the study, local journalists' social media perception level was found to be high in terms of daily news sharing.