Guidance and control of a submarine-launched cruise missile
Denizaltından fırlatılan bir seyir füzesinin güdüm ve kontrolü
  1. Tez No: 568927
  2. Yazar: SEMİH KÖKLÜCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Denizaltından fırlatılan seyir füzelerine ait tipik bir görev profili, füzenin fırlatılışından sudan çıkışına kadar olan hareketini kapsayan fırlatma fazı ile başlayıp, sudan çıkıştan itibaren seyir fazı başlangıcına kadar süren yükselme fazı ile devam eder. Fırlatma ve yükselme fazı için hedeflenen menzil değerine ulaşmak amacıyla, füzeyi seyir başlangıç koşullarına taşıyacak mevcut enerjinin efektif bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu amaçla, bu çalışmada denizaltından fırlatılan bir seyir füzesinin sualtı ve hava hareketi boyunca enerji-optimal kontrolü üzerine yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Bu yaklaşımda, ifade edilen problem bir minimum-efor optimal kontrol problemi olarak modellenmiş ve çözülmüştür. Ardından başlangıç ve son koşulların enerji ihtiyacı üzerindeki etkileri incelenmiş ve minimum enerji ihtiyacını sağlayacak koşullar tespit edilmiştir. Bunun yanında, füzenin su yüzeyinden hedefe kadar olan hareketini kontrol etmek amacıyla, oransal integral-türevsel (PID), doğrusal karesel regülatör (LQR) ve kutup yerleştirme temelli üç farklı otopilot tasarımı gerçekleştirilmiş ve birbiriyle karşılaştırılmıştır. Güdüm ve kontrol tasarımı yapılmadan önce, altı serbestlik dereceli (6 DOF) hareket denklemleri türetilmiş, ardından hidrodinamik ve aerodinamik parametreler elde edilmiştir. Minimum-efor optimal kontrol ve otopilot tasarımı çalışmalarından önce, doğrusal olmayan 6 DOF hareket modeli sadeleştirilmiş ve doğrusallaştırılmıştır. Tasarlanan güdüm ve kontrol stratejilerinin sonuçları, doğrusal olmayan 6 DOF benzetimler kullanılarak ortaya konmuştur. Son olarak ise yürütülen teorik çalışmalar ve benzetim çalışmaları temel alınarak bazı yorumlar yapılmış ve gelecek çalışma alanlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
A typical mission profile of submarine-launched cruise missiles begins with the launch phase which covers the motion of the missile from the launch to the water-exit and continues with the boost phase which lasts from the water-exit to the beginning of the cruise phase. In order to achieve the desired range of the launch and boost phases, efficient utilization of available energy which carries the missile to the beginning of the cruise phase is necessary. For this purpose, this study presents a new approach for energy-optimal control of the underwater and air motion of a submarine launched cruise missile. In this approach, the aforementioned problem is modeled and solved as a minimum-effort optimal control problem. Then, the effects of initial and final conditions on energy need are investigated, and the optimal conditions that result with the minimum energy need are determined. Besides that, to control the motion of the missile from the sea surface to target, proportional-integral-derivative (PID), linear quadratic regulator (LQR) and pole-placement based autopilots are designed and compared with each other. Prior to the guidance and control design steps, six degrees of freedom (6 DOF) motion equations are derived, then the hydrodynamic and aerodynamic parameters are retrieved. The nonlinear 6 DOF motion model is simplified and linearized before minimum-effort optimal control design and autopilot studies. Results of the designed guidance and control strategies are presented through the nonlinear 6 DOF simulations. Finally, some comments are made and future studies are mentioned based on theoretical and simulation studies.