Türkiye'de yapılması planlanan sualtı akıntı enerji tesisi kurulumu için SWARA ve WASPAS yöntemleri ile yer seçimi
The selection of the location for a planning current energy plant in Turkey with SWARA and WASPAS methods
  1. Tez No: 569666
  2. Yazar: AHMET İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GANİMET NİLAY YÜCENUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye başta olmak üzere tüm Dünya'da artan enerji talebinden dolayı temeli, rüzgâr, güneş, hidrojen ve su gibi formlarda olan doğanın yapı taşlarının kinetik enerji dönüşümlerinden elde edilen yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelim artmıştır. Bu yönelim kendiyle beraber teknolojinin, yaratıcılığın, araştırma ve geliştirmenin uygulanabilirliğinin artmasına da sebep olmuştur. Bu yenilikçi yaklaşım aynı zamanda insanlığın doğaya karşı acımasız tutumlarının sonucu olan küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi konularda farkındalığın artmasına yol açmıştır. Her geçen gün artan yenilenebilir enerji üretim metotlarıyla beraber bunların tüketiminde de doğaya karşı zararlı etkileri en aza indirgenmiş yöntemler geliştirilmeye devam etmektedir. Bu tez kapsamında son yıllarda araştırmalara sıklıkla konu olan yenilebilir enerji kaynaklarından biri olan sualtı akıntısından enerji elde edebilecek bir tesisin olası kurulum yerleri incelenmiş ve konuyla ilgili çok kriterli bir model önerilmiştir. Önerilen bu modeldeki kriterler SWARA yöntemi ile ağırlıklandırılmış ve ağırlıkları bulunan kriterlere göre modelde belirlenen alternatifleri WASPAS metodu ile sıralanmıştır. Çalışmada araştırması yapılan sualtı akıntısından yenilenebilir enerji elde edilebilmesi konusu Türkiye'de uygulanabilirliği birçok kez dile getirilmiş fakat konuyla ilgili günümüze kadar fiili bir gelişme gösterilememiştir. Bu nedenle“Sualtı Akıntı Enerji Tesisi için Yer Seçimi”konusu uygulama yöntemi ile birlikte literatüre kazandırılacak ilk çalışma olma özelliğindedir. Konuyla alakalı olarak yapılan önceki çalışmalar genellikle kullanılabilecek ekipmanların teknik analizi veya enerji sektörünün literatürü ve analizi üzerinedir. Bu konuyla ilgili Endüstri Mühendisliği bakış açısıyla ortaya konan araştırma modelinin amacı diğer çalışmalara ışık tutmak ve modelin geliştirilerek tatbik edilmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Basically due to the rising demand for energy in all the world, especially Turkey, wind, solar, with the building blocks of nature in forms such as hydrogen and water obtained from the conversion of kinetic energy has increased the emphasis on renewable energy sources. This orientation has led to an increase in the applicability of technology, creativity, research and development. This innovative approach has also led to increased awareness of such issues as global warming and environmental pollution, which are the result of humanity's brutal attitude towards nature. The methods of renewable energy generation, which are increasing day by day, together with the minimization of harmful effects against the nature, continue to be developed. Within the scope of this thesis, the possible installation sites of a facility which can obtain energy from the underwater stream, which is one of the renewable energy sources which is frequently mentioned in the recent years, has been examined and a multi-criteria model has been proposed. The criteria in this model are weighted by the SWARA method and the alternatives determined in the model according to the criteria with weights are listed by WASPAS method. Working in research to obtain renewable energy from underwater currents made subject applicability in Turkey have expressed many times, but an actual developments on the issue until today has not been shown. For this reason, at Site Selection for Underwater Current Energy Facility is the first study to be introduced to the literature along with the application method. Previous studies on the subject are generally related to the technical analysis of the equipment that can be used or the literature and analysis of the energy sector. The aim of this research model is to shed light on the other studies and to implement the model.