Maraş parmak peynirinden izole edilen Staphylococcus türlerinin virulans faktörleri ve antibiyotik dirençliliği
Virulans factors and antibiotic resistance of Staphylococcus species isolated from maras finger cheese
- Tez No: 569813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş yöresine özgü pastörize işlemi yapılmadan üretilen parmak peynirlerinde Staphylococcus bakterisi incelemesi ve bu bakterilerin virülans faktörleri ve antibiyotik dirençlilik özelliklerinin tespiti amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 30 farklı parmak peynir numunesi incelenmiştir. Bu numunelerden izole edilen 14 suşun tamamının KNS olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucu izole edilen 14 suşun araştırmada kullanılan antibiyotiklerden nitrofurantoin'e %100; gentamisin ve streptomisin'e %92,8; amoksisilin/ klavulanik asit, kloramfenikol, eritromisin ve tetrasiklin'e %85,7; novobiosin'e %71,4; sefalotin ve klindamisin'e %64,2; ampisilin/ sulbaktam'a %57,1 oranında duyarlılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate Staphylococcus bacteria in finger cheeses which produced without pasteurization process in the Kahramanmaraş region and to determine virulence factors and antibiotic resistance properties of these bacteria. 30 different finger cheese samples were examined of this study. All 14 strains isolated from these samples were determined to be CNS. As a result of the study, 14 strains isolated from the antibiotics used in the study nitrofurantoin 100%; gentamicin and streptomycin 92,8%; amoxillin/ clavulanic acid, chloramphenicol, erythromycin and tetracycline 85,7%; novobiocin 71,4%; cephalothin and clindamycin 64,2%; ampicillin/ sulbactam was found to be 57,1% sensitive.