Türkiye'de bir görsel iletişim kültürü olarak modanın sokağa yansıması
Fashion as a visual communication culture in Turkey and its reflection on the street
- Tez No: 569974
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇEYİZ MAKAL FAİRCLOUGH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İletişim Bilimleri, Clothing Industry, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma bireylerin giyim modası aracılığıyla kendilerini ifade etme süreçlerine odaklanmıştır. Toplumsal yaşam alanlarında iletişimi soyut değerler üzerinden yapmaktan ziyade imajlar üzerinden yapmak daha kolay olmaktadır. Önceleri ait oldukları sınıflara göre giyinen bireyler, günümüzde teknolojinin de hızla ilerlemesiyle kendi kimliklerini kendileri yaratmaktadırlar. Tüketimle paralel olarak kimlik elde etme vaadinde bulunan moda, yapısı gereği geçirdiği sürekli değişimle kimliksizliği beraberinde getirmektedir. Yaşadıkları toplumlarda hem dışarda kalmamak hem de farklı olmak gayesiyle modaya yönelen bireyler artık sahip oldukları nitelikler üzerinden değil maddi ürünler üzerinden tanımlanmaktadırlar. Tüketim toplumunun ürettiği popüler kültür dışında kalabilmek ise ciddi bir vizyon, emek ve bilinç düzeyi gerektirmektedir. Bu bağlamda çalışma, öncelikle iletişimin simgesel bir aracı olarak giyim-kuşam modasını literatür taraması yöntemiyle irdelemektedir. Tüketim toplumu içerisinde popüler kültürün bir parçası olmayı reddedenlerin serüvenlerinin ise görsel sosyoloji yöntemi ile fotoğraflanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on how individuals express themselves through fashion. In public spaces the most easy way of communicating is through an obvious image instead of intangible values. Individuals used to dress according to their castes but now within the fast progress of technology we can observe that individuals are creating their own identities. In parallel with consumption, fashion assures obtaining an identity but it's natural structure of constant change brings along the loss of identity. With the purpose of being different and the fear of being left out, the individuals are not concerned about their own qualities and are identified by their material products. Therefore to be able to stay out of the pop culture that is created by the population of consumers, an individual would have to have a clear vision, a good deal of effort and conscience. This aspect of my studies firstly examines how communication mediates the rage of apparel. In the consumption society we live in the adventures of individuals who deny being a part of the pop culture is aimed to be photographed through using visual sociology.