Sosyal medya yargılaması: Ayşegül Terzi Olayı
Trial by social media: The case of Aysegul Terzi
  1. Tez No: 570242
  2. Yazar: CEYDA ULUKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KALEM BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İletişim Bilimleri, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, haber medyasının sahip olduğu bir tür cezalandırma gücü olarak tanımlanan medya yargılaması kavramının, sosyal medya üzerinden gerçekleşen bir versiyonunun mümkün olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bunun için vaka çalışması olarak 2016 yılı Eylül ayında gerçekleşen ve medyada“Şortlu hemşireye tekme”olarak anılan Ayşegül Terzi olayı seçilmiş, olayın Twitter kullanıcıları tarafından hangi kavramlarla tartışıldığı analiz edilmiştir. Bu çerçevede çalışmanın ilk bölümü, klasik ve güncel kamusal alan tartışmalarını özetleyerek Twitter'ın bu tartışmalar ekseninde nasıl konumlandırıldığı sorusuna yanıt aramaya odaklanmıştır. İkinci bölümde, suç ve suçla ilişkili haberler özelinde medya etkileri teorilerinin nasıl bir gelişim gösterdiğine değinildikten sonra araştırma sorusuna kaynaklık eden medya yargılaması kavramı tanımlanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise suça verilen kamusal tepkiyi anlama motivasyonuyla #AyşegülTerzi etiketiyle paylaşılan tweetler içerik analizi yöntemiyle ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, medya yargılaması parametrelerinden hareketle Ayşegül Terzi olayının bir sosyal medya yargılaması olarak değerlendirilip değerlendirilemey-eceği tartışılmış ve geliştirilmeye çalışılan sosyal medya yargılaması kavramının taşıdığı potansiyel ve risklere işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the concept of trial by media -as a kind of punitive power of the news media- as it relates to social media. For this purpose, the case of Ayşegül Terzi, also known as the case of“a nurse kicked for wearing shorts”, was analyzed in the context of how it has been discussed by Twitter users. In this framework, the first part of the study looks into the question of how Twit-ter can be situated within classical and contemporary debates on the public sphere. Next chapter starts with a discussion on how media effect theories have been used in the field of crime and crime-related news and then goes on to a discussion of the concept of trial by media as the main idea behind the research question. The third chapter is devoted to the content analysis of tweets tagged as #AyşegülTerzi for an understanding of the public reaction against crime. In the conclusion, in light of the main features of trial by media, it is discussed whether the ways in which the public has reacted to Ayşegül Terzi case on Twitter can be considered a new type of trial, i.e. trial by social media. The last part also looks into the poten-tial benefits and risks of this new concept.