Burdur-Soğanlı köyü çakıl depolarının incelenmesi
The Burdur-Soğanlı village gravel-pit analyses
- Tez No: 5703
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Anahtar Kelimeler: (Geomorphology, Geology, sand-grave l~clay deposits, The Burdur lake basin), (Jeomorfoloji, Jeoloji, kum- çakıl-kil depoları, Burdur gölü)
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
-IV- ABSTRACT Masters Thesis THE BURDUR- SO?ANLI VÎLLAGE GRAVEL-PIT ANALYSES Kaya UYSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Oğuz EROL 19 8Î7, Page- : 86 Jury: Prof. Dr. O.Erol Prof. Dr. T.Norman Prof. Dr. N.Munsuz The lacustrine coastal sediments of the gravel pit near Soğanlı quarter of the Yarıköy village, which is situ ated at the south-west of the Burdur lake, have been studied to find out how the Pleistocene lake, level of Burdur oscila- ted and how the continuous tectonic subsidence affected the lake basin in the lake district of Western Taurus mountains,,*v- These sediments were transported to the coastal zone by streams. Then, lacustrine waves and longshore currents depo sited them to built a tombolo between the Pluvial coast line and the island of Kokulu tepe, 50-100 meters away from the 14 coast. C dating on the Dreissena shells of the middle and upper layers of Soğanlı section suggested that the sands and gravels of the region have been deposited in a period between 28000-15000 years B.P., corresponding the Wiirm Pluvial period Grain size analyses of gravels in the deposits regarding to the fine and roundness revealed the fact that the lowest la yer had the largest particles so, it maybe expected that ener getic pluvial accumulation and coastal activity has occured in the early Wiirm Pluvial period. Dating of the sediments of the lowest layers could not be achieved due to the lack of fossils in this material. Moving up in the Wiirm deposi tion materials it has been pointed out that the gravel size decrease and finer sediments and clayey layers are crowded in the middle and upper layers. As the middle and upper clay materials had Dreissena fossils, it has been concluded that the lake should have had the characteristics of a brackish water,- approximately 28000 years ago. So fresh water has been transformed to brackish water in a time up to present. Subsequently the lake level has been lowered rapidly in about 15000 years during the late Wiirm and early Holocene periods.
Özet (Çeviri)
-II- OZET Yüksek Lisans Tezi BURDUR-SO?ANLI KÖYÜ ÇAKIL DEPOLARININ İNCELENMESİ Kaya UYSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Oğuz EROL 198^7, Sayfa: 86 Jüri: Prof. Dr. 0. Erol Prof. Dr. T. Norman Prof. Dr. N. Munsuz Burdur gölü bölgesinin güney-bat ıs ında, Yarıköy köyünün Soğanlı mahallesinin yanındaki çakıl ocağında bulu nan göl kıyısı sedimanları, Batı Toros dağları göller dizi limindeki bu göl havsasında Peistosen göl seviyesi oynama larının nasıl olduğu ve göl havzasının devamlı tektonik süb danstan nasıl etkilendiğini ortaya koymak için incelenmiş tir. Bu sedimanlar kıyı bölgesine akarsularla taş inmiş, son--III- ra göl dalgaları ve kıyı hattındaki olaylarla Pluviyal kı yı çizgisine ve kıyıdan 50-100 metre uzaklıktaki Kokulu tepe arasındaki kısma yayılmıştır. Soğanlı bölümünün orta vb üst 14 yayıl ımlarındaki Dreissena kabukları üstünde yapılan C ölçümleri bölgedeki kum ve çakılların günümüzden 28000-15000 yıllar arası bir süre öncesinde, Würm Pluviyal evresine kar şılık gelen dönemde depolandığını göstermiştir. Depoların için deki çakılların elek ve yuvarlaklık analizlerine göre yapı lan tane ölçümleri en alt yayılımda en büyük parçacıkların olduğunu ortaya koymuştur. Bundan da erken Würm Pluviyal baş larında enerjisi yüksek bir Pluviyal birikim ve kıyı hareke tinin oluşmuş olduğu beklenebil ir.Materyal içinde fosil bu lunmaması nedeniyle en alt yayıl unlardaki sedimanlarm yaşı tespit edilememektedir. Würm deposundan yukarı gidildikçe or ta ve üst seviyelerde çakıl boyutlarının azaldığı, ince ta neli sedimanların vekilli yayılımların arttığı ortaya çıkar. Orta ve üst gölsel yayılımlarda bulunan Dreissena fosill eri zamanımızdan yaklaşık 28000 yıl öncesinden bugüne uzanan zamanda tatlı suyun acı suya dönüştüğü sonucunu verir. Son raki olaylarla yaklaşık 15000 yıldan bugüne geç Würm ve er ken Holosen dönemde göl seviyesi hızla alçalmıştır.