Sonlu elemanlar yöntemi ile üç boyutlu yapı analizi yapan bir bilgisayar programı
A computer program which make three dimensional structural analysis by using finite element method
  1. Tez No: 57048
  2. Yazar: ŞEVKET MURAT ŞENEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Son otuz yıldır özellikle inşaat mühendisliği alanında yaygın bir şekilde kullanılan sonlu elemanlar yöntemi, her türlü yapının tasarımına ve çözümüne imkan veren bir sayısal analiz yöntemidir. Yapı mühendisleri tarafından karmaşık ve hesaplanması uzun problemlerin çözümünde geleneksel yöntemlerin yerine, her geçen gün daha sıkça kullanılan bu yöntemin teorisi üzerine son yıllarda önemli çalışmalar yapılmıştır. Yöntemin bilgisayar ile programlamaya uygun oluşu nedeni ile popülaritesi de artmıştır. Bu çalışmada esas amaç, sonlu eleman formülasyonunu kullanarak çözümleme yapan bir yazılım geliştirerek, üç boyutlu yapıların statik analizini yapabilmektir. Hazırlanan yazılımın getirdiği en büyük kolaylık, diğer yazılımlardan farklı olarak çözümleme boyunca hesaplanan eleman ve sistem matrislerinin, kodlama tablosunun kullanıcı tarafından kontrol edilebilmesini sağlamaktır. Bu yolla kullanıcının, yöntemin teorisini anlayıp çözümleme işlemini adım adım gözleyebilmesi hedeflenmiştir. Görsel programlama tekniği kullanılarak geliştirilen yazdım ile çeşitli yapı sistemlerinin çözümlemeleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar SAP90 programının verdiği sonuçlar ile karşılaştırılmış ve tam bir uyumluluk olduğu görülmüştür. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Finite element method which is used especially in civil engineering area for thirty years is a numerical analysis method which can serve the design and solution of every kind of structure. Important resarches are developed about the theory of this method by structural engineers who are prefer to use finite element method in the problems that are difficult and need much more time for solution. Because of applicability for computure programming, the popularity of method is inreased. In this work if s aimed that to achive statical analysis of three dimensional structures by improving a software which use finite element formulations. Different from other ones, by using this software user can control the code table, element and system matrices which are calculated during solution. By that way it's aimed that, user can understand the theory of method and can control the solution procedure step by step. « Some of structural systems solved by the program which is prepared by using visual programming technic. Results are compared with the SAP90 solutions and it is seen that compatibility exist between the solutions of programs. IX