Mersin Tarsus Topçu Deresi Havzası topraklarının oluşumu, sınıflandırılması ve haritalanması
The formation, classification and mapping of Mersin Tarsus Topçu Deresi basin soils
  1. Tez No: 570504
  2. Yazar: NECMETTİN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI, PROF. DR. RECEP GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Toprakların haritalanması ve sınıflandırılmasında coğrafi bilgi sistemlerinin (GIS) ve uzaktan algılama (RS) tekniklerinin kullanılması zaman, maliyet ve doğruluk açısından önemli avantajlar sağlar. Bu çalışmada, Mersin Tarsus ilçesi Topçu deresi havzasında yer alan farklı toprakların Coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak toprak özellikleri, toprak oluşumu ve sınıflandırılmasının yapılması amaçlanmıştır. Detaylı toprak etüt ve haritalama standartlarına göre, topak örnekleri horizon esasına göre alındı toprak serileri tanımlandı, toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri analiz edilip topraklar sınıflandırıldı. Araştırmada topografik değişim, ana materyal, arazi kullanımı ve yüzey toprak özellikleri GIS ve RS tekniği ile saptanıp araştırma alanında dört farklı toprak serisi belirlendi. Bunlardan Çoraklık serisi, kilce zengin denizsel depozitler bulunan marn ana materyali üzerinde oluşmuş olup Vertisol ordosu olarak sınıflandırılmıştır. Sinekli serisi, gölsel konglomeralar üzerinde oluşmuş olup İnseptisol olarak sınıflandırılmıştır. Topçu serisi aşınmış yüksek alanlarda jips bakımından zengin kil taşı üzerinde oluşmuş olup Mollisol olarak sınıflandırılmıştır. Harnuplu serisi aşınıma uğramış etek arazilerde marn-kireçtaşı ana materyali üzerinde oluşmuş olup İnseptisol olarak sınıflandırılmıştır. Bu topraklar erozyona uğramış alanlarda veya kil içeriği bakımından zengin depozitler üzerinde oluştukları için toprak gelişimi zayıftır.
Özet (Çeviri)
The use of geographic information systems (GIS) and remote sensing (RS) techniques in mapping and classification of soils provides significant advantages both in terms of time and cost, and in increasing accuracy. In this study, it was aimed to determine the formation of soil, soil classification and soil properties using GIS and RS methods for the catchment of Topçu creek in Tarsus county, Mersin. According to detailed soil surveying and mapping standards, different soil series were described, soil samples were taken on horizon-basis and physical and chemical soil properties were analysed, and were classified. The change of topography, parent material, land use, and surface soil properties were determined by using GIS and RS techniques. Four different soil series were defined in the research area. Çoraklık serie, developed on marn parent material on marine deposits rich in clay, was clsassified as Vertisol. Sinekli series is formed on the lacustrine conglomerates are classified as Inceptisols. Topçu serie is formed on gypsum-rich clay stone in high eroded areas and classified as Mollisol. Harnuplu serie in the footslope is formed on the exposed marl, limestone parent material is classified as Inceptisols. These soils have weak soil development because they found on deposits rich in clay or eroded landscapes.