Her Ölüm Erken Ölüm
Subconscions
- Tez No: 570749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, günlük yaşamda bilinç düzeyine çıkmayan olayların, rüyaya yansımasından oluşur. Dile getirilemeyen bastırılmış duygular bilinçaltında yer eder. Varoluş ve ölüm bir gerçekliktir. Ama ölüm hiçbir zaman kabul edilmez ve yüzleşilmek istenmez. Hakan'ın babasını kaybetmesini rüyasında görmesi gibi. Bazen rüyalar, olay örgüsü yoluyla gerçekleşirken, bazen de bir takım imgeler yoluyla aktarılır. Her Ölüm Erken Ölüm filminde babasını kaybetme korkusu olan Hakan'ın babasının ölüm şeklini öğrendikten sonra tişörtünü yırtması, annesinin babasının ölümünden sonra dua okuması, doğum günü pastası ve babanın doğum günü kutlarken elinde çakmak tutup sanki pastanın mumlarını kendisi yakıyormuş gibi gösterilmesi ve ona doğum gününde sonsuza dek veda edişi gibi bir takım imgeler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is made of the reflection of events that do not ocour in daily life. Unconcious emotions that can not be expressed leave a mark under concious. But Death is never accepted and will not be tolerated. Sometimes dreams, like Hakan löse his father in his dream, is carried out through the event organ, sometimes through a team of images. In movie Her Ölüm Erken Ölüm, some images were demonstrated like Hakan, who has fear of losing his father, tore his t-shirt after death of his father, like her mother prey after death of his father, like ıf was presented as ıf he lighted candles of cake by keeping a lighter in his hand and says goodbye forever