Histerektomi geçiren kadınlara yönelik geliştirilen hemşirelikdestek programının etkinliği
The effectiveness of nursing support program developed forwomen undergoing hysterectomy
- Tez No: 570786
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma histerektomi geçiren kadınlara yönelik geliştirilen hemşirelik destek programının etkinliğini değerlendirmek amacıyla yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Doğum ve Kadın Hastalıkları Servisi'nde Kasım 2017- Kasım 2018 tarihinde yapılmıştır. Benign nedenlerle histerektomi geçirmiş 60 kadın deney ve kontrol gruplarına ayrılarak postoperatif 1-2. günde, postoperatif 6-7. günde ve postoperatif 2. ayda değerlendirilmiştir. İlk görüşmede Sosyodemografik Veri Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFİ), Epidemiyolojik Araştırmalar ve Merkezi Depresyon Skalası (EAMDS), SF-12 Yaşam Kalitesi ölçeği, postoperatif 6-7. günde Postoperatif Veri Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ), EAMDS, SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği, postoperatif 2. ayda ise Postoperatif Veri Formu, MSDÖ, KCFİ, EAMDS ve SF-12 Yaşam Kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Hemşirelik destek programı kapsamında hasta eğitimleri ve telefon desteği sadece deney grubundaki hastalara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a randomized controlled trial to evaluate the effectiveness of the nursing support program for women undergoing hysterectomy. The study was performed on November 2017, November 2018 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Obstetrics and Gynecology Department of Suleyman Demirel University Research and Application Hospital. Sixty women who had undergone hysterectomy for benign reasons were divided into experimental and control groups and postoperative 1-2. day, postoperative 6-7. day evaluated daily and postoperatively at 2 months. Sociodemographic Data Form, Female Sexual Function Index (KCFI), Epidemiological Research and Central Depression Scale (EAMDS), SF-12 Quality of Life Scale, postoperative 6-7. Postoperative Data Form, Menopause Rating Scale (MRS), EAMDS, SF-12 Quality of Life Scale, Postoperative Data Form, MSRS, KCFI, EAMDS and SF-12 Quality of Life Scale were used in the postoperative day. Patient trainings and phone support were given to the experimental group as part of the nursing support program.