Yağ gülü koşnili rhodococcus perornatus cockerell & parrott (hemiptera: coccidae)'un popülasyon değişiminin ve bazı bitki koruma ürünlerinin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of population fluctuation and efficacy of some plant protection products on rose soft scale rhodococcus perornatus cockerell & parrott (hemiptera: coccidae)
- Tez No: 570817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN DEMİRÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında, Isparta ili yağ gülü üretim alanlarında ekonomik açıdan zarara neden olan Rhodococcus perornatus Cockerell & Parrott'un popülasyon değişiminin belirlenmesine yönelik çalışmalar 2016-2017 yıllarında Isparta Merkez Yakaören'de yer alan iki farklı yağ gülü bahçesinde Mart-Ekim ayları arasında haftalık olarak tesadüfi olarak seçilen 40 adet 10 cm uzunluğundaki 2 yıllık dallar toplanarak gerçekleştirilmiştir. Alınan dal örneklerinde zararlının I. ve II. dönem nimfleri, ergin erkek bireyleri, dişilerin yumurta oluşturma öncesi (pre-ovipozisyon) ve yumurtalı bireyleri sayılmış, ayrıca sayımlar sırasında ölü ve canlı bireyleri kaydedimiştir. Ayrıca, yumurtalı dişilerden seçilen 10 adet bireye ait yumurta sayımı yapılmıştır. Popülasyon grafikleri incelendiğinde II. dönem nimflere ait popülasyonun Mart ayının son günlerinde aktif olmaya başladıkları gözlenmiş ve Nisan ayında gelişimini hızlandırdığı saptanmıştır. Çalışmada ayrıca bazı bitki koruma ürünlerinin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla laboratuvar ortamında zararlının I. ve II. dönem niftlerine karşı Azadirachtin (Nimbecidine), Lecanicillium lecanii (Nibortem), Beauveria bassiana (Nostalgist) ve Mineral yağın etkinliği belirlenmiştir. Nibortem, Nimbecidine, Nostalgist, yağ ve yağ+azadirachtin ilaçlarının sayım zamanları (1. 3. 5. 7. gün) uygulama sonuçları arasında önemli bulunmuştur. Kontrol uygulamasında sayım zamanlarında 1. günde en düşük ortalama görülürken 3. 5. 7. sayım günleri arasında ortalamalar arasında bir fark bulunmamıştır. I. ve II. nimf döneminde sayım günleri arasında istatistiki anlamda birbirlerinden farklı oldukları belirlenmiş olup en yüksek ölüm ortalamaları 7. günde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the population change of Rhodococcus perornatus Cockerell & Parrott which cause economic damage in the oil rose production areas of Isparta province and were collected randomized selected 40 10-cm long branches in two different oiled orchards at between March and October in the years of 2016-2017 in Isparta city center (Yakaören). I and II. nymphs stages, adult male individuals, pre-oviposition of females and egged individuals were counted, it also recorded dead and alive individuals during the counts. In addition, egg counts of 10 individuals selected from female were counted. Population graphs examined, II. nymph stage started to be active in the last days of March and accelerated its development in April. In the study, efficacy of Azadirachtin (Nimbecidine), Lecanicillium lecanii (Nibortemin), Beauveria bassiana (Nostalgist) and mineral oil were determined against I. and II. nymph stages in order to determine the effectiveness of some plant protection products in the laboratory. Counting times (1. 3. 5. 7. day) were found to be important among the results of the application for Nibortem, Nimbecidine, Nostalgist, fat oil + azdrachtin. In the control application, the lowest average was seen on the 1st day of the counting times, but there was no difference between the averages between the 3rd and 7th counting days. It was determined that they were statistically different between the counting days and the highest mortality averages were obtained on the 7th day for I. and II. nymph stages.