Türkiye'de para ve bankacılık krizlerinin ilişkisi: Markov rejim değişim modeli
The relationship between currency and banking crises in Turkey: A Markov regime switching model
- Tez No: 570867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF CERGİBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
bu çalışma Türkiye'de para ve bankacılık krizleri etkileşimini belirlemek ve ikiz krizlerin var olup olmadığını gösterme amacındadır. Bu bağlamda para ve bankacılık krizlerinin ilişkisini analiz etmek için Spekülatif Baskı Endeksi (ISP) ile Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi (IFF) kullanılmaktadır. Söz konusu ilişki analiz edilirken kriz endekslerinin sürekli zamanda kullanılmasına izin veren MS-VAR modeli kullanılmaktadır. Çalışmada değişkenlerin ilk olarak ADF ve PP birim kök testleri ile durağanlıkları test edildikten sonra bahsedilen ilişkinin nedenselliği Hacker ve Hatemi-J (2006) nedensellik testi ve Balcilar, Ozdemir ve Arslanturk (2010) Boostrap Kayan Pencereler Nedensellik Testi ile analiz edilmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlarTürkiye ekonomisi için ikiz kriz hipotezini desteklemektedir ve Spekülatif Baskı Endeksi ile Bankacılık Sektörü Kırılganlık Endeksi arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the interaction of currency and banking crises in Turkey and testing for the presence of twin crises.In this context, the Speculative Pressure Index (ISP) and the Banking Sector Fragility Index (IFF) are used to analyze the relationship between currency and banking crises.In analyzing the relationship, MS-VAR model, which allows the use of crisis indices in continuous time, is used.In this study, after the stationarity of the variables were tested with ADF and PP unit root tests, the causality relationship between the variables was analyzed by Hacker and Hatemi-J (2006) causality test and Balcilar, Ozdemir and Arslanturk (2010) Boostrap Rolling Windows Causality Test.According to the econometric results, there is a bidirectional causality relationship between the Speculative Pressure Index and the Banking Sector Fragility Index. Therefore, it is concluded that the twin crises hypothesis is valid for Turkey.