Neoliberalizmin çağdaş sanata etkisi
The effect of neoliberalism on contemporary art
  1. Tez No: 570920
  2. Yazar: RIDVAN KUDAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amerika kıtasından, Orta Doğu'dan ve Doğu Avrupa'dan örneklerle küreselleşmenin sanat ve kültür açısından sonuçlarını ve görünür etkilerini kabul edilmekle birlikte, bunların ötesine geçmektedir. Çağdaş sanat ve kültürün, neoliberalizm karşısında değişen uygulamaları mevcuttur. Bunlar günümüz literatüründe genellikle açık ve homojen gelişmeler olarak yorumlanmaktadır. Ancak bu çalışmada, dünyanın dört bir yanını etkileyen neoliberal ideolojinin ve süreçlerinin biçimlendirdiği ve bunların karşısında biçimlenen yeni sosyal, politik ve kültürel ilişkilerin karmaşıklığına, heterojenliğine ve eşitsizliğine dikkat çekilmek istenmiştir. Üzerine yoğunlaşılan esas nokta, çağdaş sanat ve neoliberalizmin diyalektiğidir: çağdaş sanatın çoğullaştırılması ve yayılması yeni bir demokratik bilincin göstergesi midir, yoksa hızla genişleyen neoliberal pazarın bir sonucu mudur? Post modernist teoride, estetik deneyimin siyasi boyutu sanatın çağdaş biçimlerinin anlaşılmasında anahtar görevi görmüştür. Estetik ve siyaset arasındaki ilişkinin anlaşılması üzerine, toplumda siyasi ve sanatta estetik olarak kabul edilen unsurları derinden sorgulayan yeni bir yaklaşım sunulmaktadır. Amaç, demokratik hayatın yenilenmiş biçimlerini öngören yeni bir direniş politikasının meydana getirilmesinde çağdaş kültür, sanat ve aktivist faaliyetlerinin birbiriyle nasıl iç içe roller oynadığını göstererek, sanat tarihi disiplinini radikal politikaya daha da yaklaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
With examples from the Americas, the Middle East and Eastern Europe, the results and visible implications of globalization in terms of art and culture are recognized, but go beyond these. Contemporary art and culture are changing applications against neoliberalism. These are generally interpreted as open and homogeneous developments in today's literature. However, in this study, it was aimed to draw attention to the complexity, heterogeneity and inequality of the new social, political and cultural relations shaped and shaped by the neoliberal ideology and processes affecting all around the world. The main focus on contemporary art is the dialectic of neoliberalism: is the pluralization and spread of contemporary art an indication of a new democratic consciousness, or is it a result of a rapidly expanding neoliberal market? In post modernist theory, the political dimension of aesthetic experience served as a key to understanding contemporary forms of art. Upon the understanding of the relationship between aesthetics and politics, a new approach is presented that deeply questions the elements that are considered aesthetically and politically in society. The aim is to bring the discipline of art history closer to radical politics by showing how contemporary culture, art and activist activities play a role in creating a new policy of resistance that envisions renewed forms of democratic life.